Yatırım yapmaya başla!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Bir Yılda 300 Bin Konut Dönüştürülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Fransa’da katıldığı fuar açılışı sonrasında, bu yıl içerisinde hayata geçirilecek projeleri anlattı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Bir Yılda 300 Bin Konut Dönüştürülecek

Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM 2019 Fuarı‘nın açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, MIPIM’ın dünyanın en büyük uluslararası gayrimenkul fuarı olduğunu söyledi.

Türkiye’ye yatırımcı çekme ve yatırımcılarımızı yurt dışına açma gibi amaçlarla fuarda yer aldıklarını söyleyen Kurum, yakın dönemdeki projelerden bahsetti. Türkiye’nin inşaat sektöründe dünyanın ikinci en büyük ülkesi olduğunu ve Türk müteahhitlerin üstlendiği proje büyüklüğünün 10,6 milyar dolar seviyesinde olduğunu dile getirdi.

Ülkemizde inşaat ve buna bağlı sektörlerde toplamda 2 milyon kişiye istihdam sağlandığını söyledi.

1972 yılından 2018’e kadar, 120 ülkede 9375 proje üstlenildiğini ve bunların toplam bedelinin 367 milyar dolar olduğunu aktaran Kurum, Türkiye’de yaklaşık olarak 440 bin müteahhit olduğunu söyledi. 2 milyon doğrudan olmak üzere, aileleriyle birlikte yaklaşık 6 milyon kişinin bu sektörden ekmek yediğini dile getirdi.

Bakan Kurum, bir yıl içerisinde 300 bin konut hedefi koyduklarını söyledi.

Göreve geldikleri günden bu yana 100’den fazla ziyarette bulunarak, gittikleri yerdeki valiler, belediye başkanları, bakan yardımcıları, TOKİ Başkanı ve İller Bankası Genel Müdürü ile görüşmeler yaptıklarını anlattı. Murat Kurum, 2019 yılı içerisinde 30 – 40 bin kentsel dönüşüm başlattıklarını, bu projelerin bir kısmının temellerinin atılmaya başlandığını dile getirdi.

Kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşların yaşadığı mağduriyetlerin önüne geçebilmek için yeni önlemler aldıklarını ifade etti. Bunun için teknik ve finansal yeterliliği sağlayan yatırımcıların kentsel dönüşüm uygulamalarında yer alacağını söyledi.

Bakan Kurum; “2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut hedefimiz var.”

2019 yılı için 50 bin konutluk proje açıkladıklarını belirten Bakan Murat Kurum, şu ana kadar 67 ilde 50 bin konut için başvuruların alındığını, sadece iki hafta gibi kısa bir süre içerisinde başvuru sayısının 70 bine ulaştığını söyledi. Başvurulara çok yoğun bir talep olduğunu ve son tarihin 19 Nisan olduğunu duyurdu. Yeni yapıların 4 katı geçmeyeceğini ve mahalle kültürünü koruma amaçlı olacağını sözlerine ekledi. 1950 yılında başlayan çarpık kentleşmenin, kendilerinin iktidara geldiğinde halkın çok ciddi talepleri ve ihtiyaçları olduğunu söyledi.

İmar barışında bugüne kadar 10 milyon vatandaşın başvuru yaptığını ve 17,5 milyar lira bedel yatırdıklarını dile getirdi.

Vatandaşın kaçak yapıları devletle barış yaparak, bunları tapuda gösterebildiğini, ek olarak ruhsatı olmayanların yaşadığı elektrik, su ve doğal gaz gibi sorunların da giderileceğini anlattı. 13 – 14 milyon arasında vatandaşın imar barışından yararlanmasını beklediklerini dile getirdi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak yürütülen tüm projelerin vatandaşların yararı ve rızası çerçevesinde olacağını belirtti. Geçtiğimiz günlerde Kartal’da yaşanan bina çökmesi olayına da değinen Kurum, bu tür olayların yeniden yaşanmaması adına ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ve yeni yapıları bu amaçla inşa edeceklerini aktardı.

Emlak Bankası’nın kurulumuyla ilgili olarak BDDK’dan izin çıkması konusuna da değindi.

93 yıllık bir firmayı Türkiye Emlak Katılım Bankası adıyla yeniden canlandırmaya karar verdiklerini belirten Murat Kurum, bunun için gerekli olan tüm prosedürlerin tamamlandığını ve bankanın fiilen faaliyete geçebilecek duruma geldiğini kaydetti. Amaçlarının Emlak Bankası’nın inşaat sektörü başta olmak üzere herkese uygun şartlı finansman modeli sunmak olduğunu aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum