Yatırım yapmaya başla!

Bakan Kurum: Akıllı Şehirlerin Hepsi Yatay Mimariye Göre İnşa Edilecek

Akıllı şehir projesi hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 100 bin konut projesinin akıllı mahalle konseptine uygun olarak yapılacağını söyledi.
Bakan Kurum: Akıllı Şehirlerin Hepsi Yatay Mimariye Göre İnşa Edilecek

Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi programında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 bin sosyal konut için bugüne kadar 1 milyon 92 bin 741 başvuru geldiğini açıkladı.

Söz konusu projenin akılı mahalle konseptine uygun olarak inşa edileceğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, detaylı bilgilendirmede bulundu. ATO Congresium’da düzenlenen programda konuşan Kurum, akıllı şehirciliğin ilk örneklerini Sayın Cumhurbaşkanı’nın başlattığını söyledi.

Bakan Kurum Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı hakkında açıklama yaptı.

Akıllı Şehir ProjesiBu planın hazırlık aşamalarının bittiğini söyleyen Kurum, ülkemizde bir ilk olacağına dikkat çekti. Dünyada ise Hollanda ve Avustralya’dan sonra dördüncü olma özelliğini taşıdığını aktardı. Erdoğan liderliğinde hazırlanan planın şehirlerimiz için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu, akıllı şehir uygulamasını tüm iller ile birlikte entegre olarak hayata geçirileceğini anlattı.

Öncelikle şehirlerin acil ihtiyaçlarına odaklanacaklarını ve hepsi için ayrı ayrı stratejilerin geliştirildiğini belirtti. Belediye ve valilikler ile birlikte yürütülen çalışma doğrultusunda akıllı şehir uygulamalarının öncelik sırasına göre yapılacağını, bu sayede yatırımların da daha verimli bir şekilde hayata geçirileceğini ifade etti. 2023 yılına kadar ekonomiye 25 ila 30 milyar TL katkı sağlayacaklarını öngören Bakan Kurum, bu süreçte belediyeleri ve girişimcileri finansal olarak destekleyeceklerini bildirdi.

Şehirlerde kurulacak Ar-Ge merkezilerinde teknolojinin geliştirileceğini, yerli otomobil için gerekli olan şarj istasyonlarının altyapısının inşa edileceğini belirtti. 100 bin sosyal konut projesinin tamamının akıllı mahalle konseptine göre yapılacağını söyleyen Kurum, bunlardan birisinin ise Kanal İstanbul’un etrafında kurulacağını vurguladı.

Nüfusu 500 bini geçmeyecek olan akıllı mahallelerde tamamen yatay mimariyi kullanacak.

Yatay MimariCumhurbaşkanı Erdoğan da bu ay başında Şehir ve Güvenlik Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada yatay mimarinin önemini vurgulamış ve dikey mimarinin şehirlere ihanet anlamına geldiğini söylemişti. Bakan Kurum tüm özellikleri barındıran ilk örneğin Kanal İstanbul etrafında yapılacağını söyledi.

Söz konusu çalışmanın İstanbul Boğazı’nı kurtarma ve koruma projesi olduğunu belirterek, aynı zamanda boğazın özgürlüğünü sağlayacağına dikkat çekti. Bundan sonraki sürecin şehircilik anlayışında yatay mimarinin ön planda olacağı bir dönem olacağını, kentsel dönüşümde de yeni bir aşamaya geçileceğini anlattı. Bundan sonra parsel bazlı planlama yerine, ada bazlı planlama yapılacağını, kaçak yapılarla daha etkin bir şekilde mücadele edileceğini belirtti.

Köylerde yapılacak olan yapılar için valilikten onay alma zorunluluğu getireceklerini söyleyen Kurum, bu sayede çarpık yapılaşmanın da önüne geçireceğini belirtti. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise akıllı şehirlerin; vatandaş odaklı, kültür, teknoloji, bütçe ve vizyon temelli bileşenlerden oluştuğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum