Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Açıkladı: 400 Milyon Metrekarelik Arazi Verilecek

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıklama yapan Bakan Kurum, sosyal konut projesi ve Hazine arazilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan Kurum Açıkladı: 400 Milyon Metrekarelik Arazi Verilecek
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe görüşmeleri bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleşti. Komisyonda sunum yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesine ilişkin detayları paylaştı. Hazine’ye ait toplam 400 milyon metrekarelik arazilerin yatırımcılara verileceğini açıkladı.

Bakan Kurum, Hazine’nin 400 milyon metrekarelik arazilerinin 100 milyon metrekaresinin turizm, sanayi, sağlık, eğitim ve hayvancılık yatırımlarına ayrılacağını söyledi.

Santral kurmak için arazilerin 300 milyon metrekaresinin tahsisinin yapılacağını aktardı. Bu kapsamda Hazine’ye ait arazilerin 4’te 3’lük kısmının rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine ayrılacağını açıkladı.

Bakanlık Bütçesi Yaklaşık 25 Milyar Lira Oldu

Kurum, 2023 yılı için bakanlığın bütçesinin 24 milyar 321 milyon 48 bin lira olduğunu açıkladı.

Bakanlığa bağlı diğer kurumların bütçesine ilişkin de bilgi paylaştı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bütçesinin 3 milyar 68 milyon 236 bin lira olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bütçesinin 1 milyar 603 milyon 859 bin lira ve İklim Değişikliği Başkanlığı bütçesinin 154 milyon 182 bin lira olarak güncellendiğini aktardı.

Sosyal Konuta Başvuran Sayısı 8 Milyonu Aştı

26 bin adet sosyal konutla birlikte toplamda 1 milyon 170 bin adet konutun inşa edildiğini söyleyen Kurum, 81 ilin tamamında çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Sene sonuna kadar 60 bin konutun inşa edileceğini paylaştı. ‘İlk Evim’ projesi kapsamında 15 bin 576 konutun bugün itibarıyla ihale sürecinde olduğunu aktardı.

“Milletimiz, ilk evim ilk işyerim kampanyamızı sahiplendi” diyen Kurum, projeye başvuran sayısının 8 milyonu aştığını söyledi.

Başvuranların detayını paylaşarak, “Başvuruların 505 binini emekli, 256 binini engelli kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın