Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişci Yeni Sezon Buğday Rekolte Beklentisini Açıkladı

Bakan Kirişci, önce ithalat sonra ihracat anlayışından yeni dönemdeki kararla önce ihracat sonra ithalat yap şekline dönüştüğüne dikkat çekti. İşte detaylar;
Bakan Kirişci Yeni Sezon Buğday Rekolte Beklentisini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesindeki bir tarlada gündeme ilişkin konuları değerlenirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirişci, bu sene buğdayda yüzde 5’lik artışla yaklaşık 21 milyon ton rekolte beklediğini bildirdi.

Kahramanmaraş’ın bereketli bir şehir olduğunu belirten Kirişci, normal şartlarda Ekim-Şubat döneminde yüksek yağış beklendiğini ancak bu senenin kurak geçtiğini kaydetti.

Şubat’tan sonra özellikle Mart-Nisan-Mayıs aylarında yağışların arttığını, hatta Nisan-Mayıs aylarında bazı bölgelerde 63 yılın en yüksek yağış ortalamasına erişildiğini bildirdi.

Gece Gündüz Arasındaki Isı Farkı Buğday Kalitesini Belirler

Bu sene rekoltenin yüksek olmasını beklediklerini vurgulayan Kirişci, gece ile gündüz arasındaki ısı farkından dolayı da ürün kalitesini çok yüksek olduğuna işaret etti. Isı farkı yüksek olduğunda daha kaliteli bir buğday elde edildiğinin bilgisini verdi.

Kirişci açılamasında, “…21 milyon tonluk buğday, Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması noktasında gerçekten yeterli durumda. Bu manada bir eksiğimiz noksanımız olmayacak. Biz rekoltesi ve kalitesi yüksek 21 milyon ton buğdayı konuşurken hükümet olarak da Toprak Mahsulleri Ofisi olarak gerekli tedbirleri almıştık.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Buğdaydaki gümrük vergisinin 23 Nisan’da yüzde 0’dan Cumhurbaşkanlığı kararıyla yüzde 130’a çıkarıldığını anımsatarak, böylelikle üretici ve iç piyasanın korunduğunu savundu.

Yeni Dönem Kararı: Önce İhracat Sonra İthalat

Türkiye’nin un, bulgur, makarna ve irmik gibi dahilde işleme rejimi adı altında uygulamalarla içeriden alınan ürünleri işleyip ihraç ettiğini söyledi.

Daha öncesinde uygulamaların, önce ithalat sonra ihracat yap şeklinde olduğunu ifade eden Kirişci, yeni dönemdeki kararla önce ihracat sonra ithalat yap şekline dönüştüğünü iletti.

Hükümetin bu sene aldığı bir diğer önemli kararınsa önceki yıllarda Mart ayında ödenen mazot ve gübre desteklerinin bu sene 6 ay öne çekildiğine dikkat çekti. Kirişci, “Bunun da üreticimiz açısından katkı olduğunu belirtmek isterim.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.