Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kirişci: Tarım Kredi Ürünleri Zincir Marketlere Geliyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tarım Kredi marketlerindeki ürünlerin daha fazla tüketiciye ulaştırılacağını söyledi. Ayrıntılar haberde…
Bakan Kirişci: Tarım Kredi Ürünleri Zincir Marketlere Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde Tarım Kredi marketlerinde vatandaşlar için indirimli ürünler sunulmaya başlanmıştı.

Bakan Kirişci Tarım Kredi ürünlerinin daha fazla tüketici ile buluşacağını belirterek, zincir marketler ile beraber yeni bir platform kurulacağını söyledi. Bu platform sayesinde Tarım Kredi ürünlerinin zincir marketler üzerinden vatandaşlar ile buluşacağını ifade etti.

Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde başlayan indirimli fiyat uygulaması sonrası, 7 kata varan rekor ciro artışı yaşanmıştı.

‘Tahıl Koridoru İşliyor’

Bakan Kirişci görüşmelerin olumlu bir şekilde devam ettiği ve görüşmede sona gelindiğini ifade etti. Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru konusuna da değinen Kirişci sürecin gerektiği gibi işlediğini ve sadece iki üründe ambargo uygulanmadığını kaydetti.

Kirişci, ABD tarafından yapılan açıklamayla gıda ve gübrenin ambargoya dahil edilmediğinin belirtilmesinin, Rusya’nın malını taşıyan ülkeleri rahatlattığını ve bundan dolayı dünyada fiyatların biraz daha rahatlayabileceğini söyledi.

Karadeniz’de gübre koridoru oluşturulabileceğini ve bunun dünyayı daha da rahatlatabileceğini sözlerine ekledi.

Ormanlar Güncel Olarak Takip Edilecek

Bakan Kirişci ormanların son durumuna dair durumun vatandaşlar tarafından anlık takip edileceği yeşil ekran projesinden bahsetti.

Vatandaşların bu ormanların son durumunu anbean göreceğini belirten Kirişci, “Yangınlar sonrası yeşillendirmeler gibi değişimler görülebilecek. Çalışmada sona gelindi, birkaç hafta içinde hayata geçirilmesi planlanıyor.” diye konuştu.

Mazot ve gübre desteklerinin nakdi olarak değil kart aracılığı ile yapılacağını aktaran Kirişci, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçiler için kart uygulamasının sonbaharda başlayacağını ifade etti. Sistemin oturması halinde bunun tohum ve ilaç için de uygulanacağını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu