Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişci: Enflasyona Rağmen Faizsiz Kredi Veriyoruz

Tarım ve Orman Bakanı, üreticilere verilen destekleri ve yapılacak projeleri anlattı. Sıfır faizli kredi paketleri hakkında yorumda bulundu.
Bakan Kirişci: Enflasyona Rağmen Faizsiz Kredi Veriyoruz
HABER GİRİŞ

‘Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future’ ödül törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, enflasyonist ortam ve tarım sektörü konu başlıklarında değerlendirmelerde bulundu. Küresel çapta sorun olan enflasyonun Türkiye’de çok daha yüksek seviyelerde gerçekleşmesine ilişkin yorumu dikkat çekti.

Bakan, konuşmasında çoğu ülkede enflasyon oranının yüzde 10’lar seviyesinde kayda geçerken, Türkiye’de resmi verilere göre yüzde 80’i, bağımsız araştırmalara göre yüzde 180’i aştığını akıllara getirdi.

Türkiye’nin enflasyon oranına rağmen sıfır faizli kredi imkanı sunarak diğerlerinden sıyrıldığı mesajını verdi. Bakan Kirişci, Ziraat Bankası üzerinden çiftçilere sağlanan finansman desteğinde sıfır faiz politikasının uygulandığına atıf yaparak, “Bugün yüzde 84 enflasyon olan ülkede biz üreticilerimize sıfır faizli kredi kullandırıyoruz” dedi.

Faizsiz kredilerde üst limitin 100 bin TL’den 200 bin TL’ye yükseltildiğini ekledi. Ayrıca mazot ve gübre desteğinin de yapıldığını söyleyerek, çiftçilere yalnızca mazot ve gübre alımında kullanabilecekleri bir kart verileceğini açıkladı. Bu kartın Ziraat Bankası vasıtasıyla tanımlanacağını ifade ederek detaylı bilgi paylaşmadı.

“Kendimizi Biraz Zorlasak Bütün İhracatımızın Eş Değerini Tarım Ürünlerinden Sağlarız”

Bakan, ülkede 20 yıl önce tarım alanında ihracat getirisinin 3,7 milyar dolarken bugün gelinen noktada 25 milyar dolara ulaştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu yılki hedefin 30 milyar dolar olduğunu açıklayarak, “2002’de tüm Türkiye’nin ihracatı 36 milyar dolardı. Yani kendimizi biraz zorlasak inşallah Cumhuriyetimizin 100 yılında 2002’deki bütün ihracatımızın eş değeri olan bir ihracatı tek başına tarım ürünleri alanında gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Ayrıca geçen yıl 25,8 milyar TL olan tarımsal destek toplamının 54 milyar TL’ye ulaştığını ekledi.

Yeni Girişim Yolda

Bakan Kirişci, tarladan sofraya uzanan zinciri güvence altına almak için yeni bir girişimden de bahsetti.

Önümüzdeki dönemde ‘tarım müşavirliği’ temasında gıda ve ziraat mühendisleri, veteriner hekimler ve su ürünleri mühendislerinin sahaya çıkacağını açıkladı.

Bakan, “Böylelikle Bakanlığımızın 5996 sayılı yasaya göre korumakla mükellef olduğu pek çok iş ve işlemi de artık bu meslek gruplarına vermiş olacağız. Bunun çok hayırlı bir şey olacağını düşünüyorum ve meslek insanlarının da kendi mesleklerine sahip çıkmaları adına da çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.