Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır: Sanayinin Büyümedeki Payı 20 Yılın En Yükseğinde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sanayideki çarkların daha hızlı dönmesi için her türlü adımı atmaya hazır olduklarını söyledi.
Bakan Kacır: Sanayinin Büyümedeki Payı 20 Yılın En Yükseğinde
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Bakan Kacır, sanayinin çarklarının hiç durmadan daha hızlı dönmesi için gerekli her türlü adımı atmaya hazır olduklarını teknoloji üreten, güçlü Türkiye hedefi doğrultusunda sanayiyi Türkiye Yüzyılı’nın itici gücü yapmakta kararlı olduklarını söyledi.

Sanayinin GSYH içindeki payının geçen yıl yüzde 27,1 ile son 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını ve imalat sanayi ihracatının 240 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdığını anımsatan Kacır, OSB’lerin “Türkiye Yüzyılı” vizyonuna, “Milli Teknoloji Hamlesi”ne büyük katkılar yapacağına inandığını ifade etti.

Kacır, Türkiye’yi küresel pazarda daha fazla söz sahibi yapmak ve global üretim üssü statüsünü güçlendirmek için sanayicilere dünya standartlarında yatırım ortamı sunmaya çalıştıklarını vurgulayan Kacır, OSB’lerin ihracat, üretim, istihdam ve yatırım ekseninde büyümenin anahtarı haline geldiğini belirtti.

Ulusal Sanayi Alanları Master Planı Hazırlanacak

Bakan Kacır, sanayicilerin kendilerinden doğru yerde, altyapısı tamamlanmış ve uygun bedelli sanayi alanları talep ettiğini belirterek, mevcut durumda sanayi alanlarının büyüklüğünün yaklaşık Türkiye’nin yüzde 0,36’sına tekabül ettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek 5 yılda bu rakamı iki katına, 10 yılda ise toplam yüzölçümün yüzde 1’ine çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Kacır, “Bu amaçla büyük bir hızla Ulusal Sanayi Alanları Master Planı’nı hazırlayacağız. Türkiye’nin son 20 yılda gerçekleştirdiği tüm kara yolu yatırımlarını, liman yatırımlarını, raylı sistem yatırımlarını dikkate alan ve sektörel kümelenme odaklı bir Ulusal Sanayi Alanları Master Planı’nı inşallah sizlerle birlikte hazırlamayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Sanayinin çarklarının hiç durmadan daha hızlı bir şekilde dönmesi için gerekli her türlü adımı atmaya hazır olduklarını vurgulayan Kacır, “Sanayici, iş insanları ve girişimcilerle birlikte ‘Teknoloji Üreten, Güçlü Türkiye’ hedefimiz doğrultusunda Türkiye sanayisini Türkiye Yüzyılı’nın itici gücü yapmakta kararlıyız.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.