Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır: Milli Uzay Programımızı Hayata Geçirme Yolundayız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Milli Uzay Programını adım adım hayata geçirirken, küresel iş birliklerini güçlendireceklerini belirtti. Detaylar;
Bakan Kacır: Milli Uzay Programımızı Hayata Geçirme Yolundayız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, güvenlikten iletişime kadar pek çok alanda dönüşümü şekillendiren uzay teknolojilerinin rolünün artmaya devam ettiğini ifade etti. Türkiye olarak Milli Uzay Programını adım adım hayata geçirdiklerini belirtti.

Kacır, Azerbaycan’da düzenlenen 74. Uluslararası Uzay Kongresi’nin (IAC) açılışında yaptığı konuşmada açıklamalarda bulundu.

“Teknoloji Toplumuna Dönüşme Yolunda Yoğun Çabamız Var”

“Hala geçerliliğini koruyan bir soru var, tüm insanlık uzaydan faydalanabilecek mi?” diyen Kacır, tarih boyunca farklı bölge ve medeniyetlere mensup araştırmacı ve mucitlerin uzaydaki bilimsel araştırmalara değer kattığını söyledi.

Kimseyi geride bırakmadan herkesin bu yolculukta yer alması için birlikte çalışmaları gerektiği mesajını verirken Türk toplumunun yüksek teknoloji toplumuna dönüşme yönünde yoğun bir çabası olduğunu vurguladı.

Dünyanın her bölgesinden konukların ağırlandığı dev teknoloji etkinlikleri düzenlediklerini söyleyen Bakan, uzay teknolojilerine yönelik en büyük ticari etkinlik olan kongrenin, 2026 yılında Türkiye’de ilk kez düzenlenmesi için Antalya adına aday olduklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Küresel İş Birliklerini Güçlendireceğiz”

Sosyal medya platformu X hesabı üzerinden etkinliğe dair bir de paylaşımda bulunan Kacır, “Küresel Zorluklar ve Fırsatlar: Uzaya Bir Şans Verin” temasıyla, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ev sahipliğinde gerçekleşen 74. Uluslararası Uzay Kongresi açılışına katıldıklarını belirtti.

Mehmet Fatih Kacır Uluslararası Uzay Kongresi Açıklamaları
Kaynak: X / @mfatihkacir

Kongrenin Türkiye’de düzenlenmesi için 2026 yılı adaylığına burada da değinirken “Milli Uzay Programımızı adım adım hayata geçirirken, küresel iş birliklerini de güçlendireceğiz.” ifadesine yer verdi.

Bakan, IAC ve Bakü’deki programı kapsamında Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile Birleşik Arap Emirlikleri Halk Eğitimi ve İleri Teknoloji’den Sorumlu Devlet Bakanı Sarah Al Amiri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.(AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın