Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Işıkhan’dan Kamu İşçilerine Zam Açıklaması Geldi

Kamu işçilerinin alacağı zammın konuşulduğu Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü imzalandı. Işıkhan’dan zam açıklaması geldi.
Bakan Işıkhan’dan Kamu İşçilerine Zam Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Kamuda çalışan işçilere yapılacak ek zam için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile masaya oturan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü için imzalar atıldı.

İmzalanan protokole ilişkin Bakan Vedat Işıkhan’dan açıklama geldi. İmza töreninde konuşan Işıkhan, kamu işçilerine eşitlik sağlamak için enflasyon ve ücret zammının toplamından oluşan oranın yüzde 32,57 olarak uygulanmasına karar verildiğini duyurdu.

Bu kapsamda Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşması Protokolü’ne imza attıklarını ifade etti. Mayıs 22023 dönemindeki sözleşmeyle kamu işçilerinin en düşük 15 bin lira ücret aldığını hatırlatarak, bunun üzerine ise geçen yılın ilk 6 ayı için refah payı dahil olmak üzere yüzde 45’lik artışa gidildiğini ekledi.

Yürürlük Tarihi Farklı Olanlara da Oran Aynı

Sene içerisinde enflasyon oranlarının farklılaşmasının kamu işçilerinin farklı ücret artışı almasına sebep olduğunu söyleyen Işıkhan şöyle konuştu:

“Bu nedenle Ocak ayında kamu işçilerinin aldığı ücret artışlarının, yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu işçileriyle eşitlenmesine dair bir karar almış durumdayız. İşçi konfederasyonlarımızla yaklaşık bir aydır yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde bu ek protokol ortaya çıkmıştır.”

GCM Yatırım Banner

Kamu işçilerine bu ay itibarıyla yapılan artıştan, süreleri henüz gelmeyen kamu işçilerinin de faydalanacağını söyleyen Işıkhan, kamu işçilerinin toplu iş sözleşmelerinin yürürlük tarihinin 1 Ocak 2025 olacağını da açıkladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.