Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan, Hububat Üretiminde Tüm Zamanların Hasat Rekorunu Duyurdu

Tarım ve Orman Bakanı, TİGEM işletmelerinin hububat üretiminde imza attığı başarı hakkında açıklama yaptı.
Bakan, Hububat Üretiminde Tüm Zamanların Hasat Rekorunu Duyurdu
HABER GİRİŞ

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı işletmeler tüm zamanların hububat üretim rekorunu kırdı. 392 bin ton mahsul üretimine imza atan TİGEM işletmelerinin başarısı hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, üretimde yıllık yüzde 28’i bulan artışı yorumladı.

Paylaştığı yazılı açıklamada, “Bereketli bir üretim yılı yaşıyoruz” diyen Bakan, TİGEM’in 15 işletmesinde elde edilen 392 bin tonluk hububat hasadının tüm zamanların rekoru olduğunu söyledi.

1 milyon dekarı aşkın ekili alanda elde edilen üretime dikkat çekerek, “903 bin 331 dekar buğday, 99 bin 219 dekar arpa, 16 bin 482 dekar tritikale ve 2 bin 369 dekar yulaf olmak üzere toplam 1 milyon 21 bin 401 dekar ekili alanın hasadı sonunda tüm zamanların en yüksek üretim rakamına ulaşılarak toplam 392 bin ton hububat mahsulü elde edildi” dedi.

TİGEM işletmelerinin üretimi daha da yukarı taşımak için çalışmalara devam ettiğini belirten Yumaklı, çiftçilerin kullandığı sertifikalı tohumlukların yüzde 97’sinin yurt içinde üretildiğini kaydetti.

Bakan Yumaklı, “Sertifikalı tohumda ihracatın ithalatı karşılama oranı 2002 yılında yüzde 31 iken 2022 yılında yüzde 137’ye yükseldi. Dolayısıyla söz konusu bu başarı, çiftçisinden ihracatçısına, girişimcisinden kurum ve işletmelerimize kadar Türkiye’nin başarısıdır. Bu başarının öncülerinden birisi de hiç şüphesiz TİGEM’dir” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.