Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Fidan’dan Kalıcı Barış için Diyalog Vurgusu

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin kalıcı barışın sağlanması için bölgesel sorunları diyalog yoluyla çözmekten yana olduğunu belirtti. Detaylar haberde;
Bakan Fidan’dan Kalıcı Barış için Diyalog Vurgusu
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu’nda yaptığı açıklamada Türkiye’nin kalıcı barışın sağlanması adına bölgesel sorunları diyalog yoluyla çözmekten yana olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, X sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, Bakan Fidan’ın toplantıya katılım sağladığı bilgisi verilirken toplantıya dair notlar iletildi.

Bölgede Kalıcı Barış ve İstikrar Hedefleniyor

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen platformun bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisini hedeflediği ve ülke yetkililerinin bu hedef doğrultusunda bir araya geldiği bildirildi.

Platformun Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantısında ev sahibi İran’ın yanı sıra Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan’ın yer aldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Hakan Fidan Açıklaması
Kaynak: X / @TC_Disisleri

Paylaşımın devamında Bakan Fidan’ın toplantıda vurguladığı noktalardan bahsedildi.

GCM Yatırım Banner

Bakan tarafından Türkiye’nin kalıcı barışın sağlanması için bölgesel sorunları diyalog yoluyla çözmeyi doğru bulduğunun, oluşumun bölge ülkelerinin kendi sorunlarını kendilerinin çözebileceğini uluslararası topluma göstermesi açısından da önem taşıdığının dile getirildiği belirtildi.

Fidan’ın, bölgede dostluk ve iş birliğinin önündeki engellerin kalkmasından duyulan memnuniyeti dile getirirken bölgesel huzur ve istikrarın yolunun Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanacak kapsamlı bir barış anlaşmasından geçtiğine dikkat çektiği bildirildi.

Toplantıda ayrıca bölgesel ulaştırma bağlantılarının açılmasının normalleşme ve barış süreçlerine ivme kazandıracağının önemine dikkat çekildiği de ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.