Yatırım yapmaya başla!

Bakan Fatih Dönmez: Antalya Enerji Sektörünün Geleceği Açısından Önemli

9. Enerji Zirvesi kapsamında Antalya'da bulunan bakan Fatih Dönmez, enerji ile ilgili ulusal ve uluslararası pek çok önemli paydaş enerjinin geleceğini şekillendireceğini söyledi. İşte konuşmanın detayları;
Bakan Fatih Dönmez: Antalya Enerji Sektörünün Geleceği Açısından Önemli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 9. Enerji Zirvesi nedeniyle Antalya’da bulunuyor. Zirvede enerji ile ilgili ulusal ve uluslararası pek çok önemli paydaşın enerjinin geleceğini ele alacağı biliniyor. Dönmez ise Antalya’nın, enerjinin geleceğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayacağını dile getirdi. Ayrıca Türkiye’nin en büyük enerji zirvelerinden birisinin Antalya’da gerçekleştirileceğini de ifade etti.

“Antalya, Türkiye’nin marka şehirlerindendir,” diyen Bakan Dönmez, birçok önemli paydaş ile enerjinin geleceğinin konuşulacağını söyledi.

Antalya Türkiye'nin Marka Şehirlerinden

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Antalya’nın enerjinin geleceğinin şekillenmesinde önemli rol oynayacağını dile getirirken, köklü geçişe ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmasından da bahsetti. Antalya’nın bir dünya şehri olduğunu söyleyen Bakan Dönmez; tarımda, turizmde çok önemli konumda bulunan bir il olduğunu da sözlerine ekledi. Bu açılardan Antalya’nın Türkiye’nin marka şehirlerinden birisi olduğunu dile getirdi.

Bakan, Antalya’nın G20 Liderler Zirvesi, Nato Dışişleri Bakanları Toplantısı ve botanik EXPO gibi pek çok uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

Önemli Zirvelere Ev Sahipliği Yaptı

Bu yönüyle de dünyanın gözde kentlerinden birisi olduğunu belirten Dönmez, “Sayın Cumhurbaşkanımız pek çok toplantıda zikrettiler. G20 sonrası pek çok devlet başkanı ve lider ‘gelmiş geçmiş en iyi G20 Zirvesi Antalya’da gerçekleşti’ diyerek teşekkürlerini sundular. Bütün bunlar büyük bir emek ve özverili çalışmaların ürünü. Antalya’yı daha ileri noktalara taşımak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz,” dedi.

Bakan, son 16 yılda Türkiye’nin geçirdiği büyük değişim ve dönüşümün Antalya’yı da büyük ölçüde etkilediğini vurguladı.

Antalya'nın Geçirdiği Dönüşüm

Antalya’nın geçmişinden gelen güçlü ticari ve ekonomik kapasitesinin değerlendirilmesi için önemli projelere imza atıldığını da dile getirdi. Enerji kapsamında ise “Antalya’ya son 16 yılda kamu ve özel sektör tarafından 4,76 milyar liralık yatırım yaptık. Antalya’nın elektrik üretim, iletim ve dağıtım altyapısının da yenilenmesi için Bakanlık olarak büyük bir gayret içindeyiz. 186 santral şu an faaliyette,” ifadelerini kullandı.

Dönmez, ‘Büyüyen, gelişen dünya şehri Antalya için bu yetmez,’ diyerek 2 bin 654 megavat büyüklüğünde 78 santralin inşaatının devam ettiğine de dikkat çekti.

2654 Megavatlık 78 Santral İnşası

Elektrik iletim ve dağıtımına ilişkin sorunların çözülmesi konusunda da sıkı takipçi olduklarını dile getiren Dönmez, Antalya’da büyük çoğunluğun doğal gaz hizmetinden mahrum kaldığını ve Ak Parti döneminde bu arzın sağlandığını ifade etti. Şimdi ise Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Anamur, Korkuteli ve Kumluca ilçelerine doğal gaz hizmeti verilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Antalya’nın madencilik açısından da önemli rezervlere sahip olduğunu belirten Dönmez, 2017’de kalker, mermer ve kalsitin en fazla üretilen madenler olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum