Yatırım yapmaya başla!

Bakan Ersoy, Türkiye’nin 2023 Turizm Stratejisinin İçeriği Hakkında Bilgi Verdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 2023 Turizm Stratejisi'ni açıklarken, sektörü büyütmeye yönelik koyulan hedeflerden bahsederek önemli noktaları ele aldı.
Bakan Ersoy, Türkiye’nin 2023 Turizm Stratejisinin İçeriği Hakkında Bilgi Verdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 27 Eylül Dünya Turizm Günü kapsamında Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen etkinlikte Türkiye’nin 2023 yılına ilişkin Turizm Stratejisi’ni açıkladı.

Konuşmasında gelecek yıllar için önemli hedefler belirlendiğini aktaran Ersoy, 2023’te 75 milyondan fazla turist ağırlamak ve 65 milyar dolarlık gelir sağlamak amacıyla sektörün önemli bir ivme kazanacağına işaret etti.

Yaptığı sunum sırasında sektör hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Ersoy, Türkiye’nin ilk kez sürdürülebilir ve gelir odaklı bir büyüme faaliyetine yöneleceğini belirtti. 2023 yılı için turizm hedeflerine işaret ederken, söz konusu yıl için turist başına ortalama harcamanın artırılarak gecelik konaklama sayısını 9.9’dan 10 çıkarmayı, bu sayede gece başına ortalama 86 dolarlık harcama tutarı hedeflediklerini aktardı.

Ersoy, turizmde rakip ülkelerin güçlü tanıtım bütçelerine işaret ederek, Türkiye’nin bu noktadaki açığını her yıl yakalanan ivme ile kapatmayı planladıklarını belirtti.

Turizmde Yakalanan İvme ile Açık KapanacakBu kapsamda 2023 yılında 180 milyon dolarlık bir tanıtım bütçesine ulaşmak için gerekli çalışmaların yapılacağını belirten Ersoy, arz güvenliğinin önemine dikkat çekti. Arz güvenliğini artırarak paket tur oranlarını %15-60 bandına çekmeyi planladıklarını aktardı.

Turizm sektörünü her geçen gün daha da güçlendirme amacıyla Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi büyük pazarlara odaklanılacağını bildiren Ersoy, bunların dışında Orta ve Doğu Avrupa pazarlarına ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde iflas eden Thomas Cook’a açıklamalarında yer veren Ersoy, bu konu ile ilgili endişe duymadıklarını ve gereken adımların atıldığını belirtti. THY ile Sun Express’in ilave seferler düzenleyeceğini sözlerine ekledi.

Son 2 yıl içinde Türkiye’nin turizm sektörünün güçlü bir büyüme ivmesi yakaladığını belirten Ersoy, bu yükselişin tüm hızıyla devam ettirilmesi için gerekenin yapılacağını ifade etti.

Turizm Sektörü Güçlü bir Büyüme Yakaladı2023 yılı için koyulan turizm stratejisinin uygulamaya konulduğu andan itibaren Türkiye’yi ağırladığı turist sayısı ve elde ettiği kazançla birlikte küresel turizm pazarında bir üst lige çıkarmayı planladıklarını belirten Ersoy, özellikle harcama potansiyeli yüksek olan turist oranında artış olmasını beklediklerini bildirdi.

Türkiye’de bulunan az keşfedilmiş ya da henüz gelişmeyi sürdüren turizm bölgelerini baz alan yeni ürün ve destinasyon faaliyetlerinin artırılacağını açıkladı. Uzak Doğu ve Pasifik ülkelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısının artırılması için ulaşım, kapasite ve direkt uçuşlarda da yeni düzenlemelere gidileceğini açıklayan Ersoy, tüm turizm faaliyetlerinde dijitalleşmenin ön planda tutulacağını belirtti.

Ersoy, turizmle birlikte gastronomi ve sağlık alanında da yeni gelişmelere imza atmanın hedeflendiğini belirtti. Bu kapsamda Türkiye lezzet haritası çıkarılıp gastronomi durakları oluşturulacağından bahsetti. Ayrıca düzenlenen kültür turları ile sağlık turizmini geliştirmek ve buna yönelik yapılan harcamaların artırılması için yeni adımların atılacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum