Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Duyurdu: Teknoloji İşletmelerine 2 Milyon TL Destek

Bakan Varank, İnovasyon Haftası Ödül Töreni’nde yerli ve milli teknolojiyi desteklemek amacıyla işletme başına 2 milyon TL’ye kadar destek vereceklerini açıkladı.
Bakan Duyurdu: Teknoloji İşletmelerine 2 Milyon TL Destek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye İnovasyon Haftası Ödül Töreni’nde açıklamalar yaptı ve devlet destekleri hakkında bilgiler verdi. Yerli üretimin ve yüksek teknolojinin önemini vurgulayan Varank, sanayi üretim verilerine dikkat çekerek yerli dijital teknoloji üreten işletmelere 2 milyon TL destek vereceklerini duyurdu.

Yüksek teknoloji üretimde aylık bazda yüzde 11’lik ve yıllık yüzde 36,7’lik değişimin, Ekim ayındaki sanayi üretim istatistiklerinin artmasında çok etkili olduğunu belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayı sanayi üretim endeksi verisine göre sanayi üretiminin Ekim’de aylık bazda 2,4, yıllık bazda yüzde 2,5 arttığını paylaştı.

Bakan Varank, İmalat Sanayinde Dijitalleşme çağrısını yeniden açtıklarını duyurarak yerli dijital teknolojilerin geliştirilip desteklenmesi amacıyla işletme başına 2 milyon TL’ye kadar destek vereceklerini açıkladı.

Söz konusu destek ile yerli üretimin ve teknoloji sektöründeki gelişmelerin desteklenip yerli ve milli sanayiinin desteklenmesi amaçlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Varank, yarışma kapsamında verilen ödülleri birinciye 80 bin TL, ikinciye 70 bin, üçüncüye 50 bin olacak şekilde güncellediklerini kaydetti.

Bakan Türkiye’nin teknoloji altyapısına yatırım yaparak teknopark sayısını 2’den 97’ye taşıdıklarını, firmalar tarafından kurulan 1.567 AR-GE ve tasarım merkezinin önünü açarak onlara destek olduklarını belirtti.

Makine, mobilite, üretimde yapısal dönüşüm, sağlık ve kimya alanlarında 21 milyar liralık yatırımı harekete geçirdiklerini ve her alanda dönüşüm sağladıklarını bildirdi. Türkiye’nin inovasyon liginde 2020’de 51. sırada olan Türkiye’nin 2022’de 37. basamağa çıktığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.