Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Dönmez: Faturalarda Yarı Yarıya İndirim Olacak

Enerji sektörü ve yüksek elektrik faturalarına dair açıklama yapan Bakan Dönmez, yeni müjdeler verdi. İşte detaylar…
Bakan Dönmez: Faturalarda Yarı Yarıya İndirim Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, A Haber’de katıldığı canlı yayında, elektrik faturalarına dair değerlendirmede bulundu. Son dönemde enerji fiyatlarında meydana gelen artışın ardından, tarifelerde yeni bir düzenleme konusu merak ediliyordu.

Enerji fiyatlarının dünya genelinde yükselişte olduğunu belirten Dönmez, elektriğin yüzde 21’ini devletin, yüzde 79’unu özel sektörün ödediğini açıkladı. Dünyanın etrafını 42 defa dolanacak kadar şebekeyi yönettiklerini ve alınan elektriği yüksek enerji hatlarıyla şehirlere getirdiklerini anlattı.

Dağıtım şirketlerinin evimize gelen şebekenin yapımından ve işletmesinden sorumlu olduğunu söyleyen Enerji Bakanı, fiyatların ise rekabet içinde belirlendiğini ifade etti. Elektrik dağıtım şirketinin ve görevli tedarikçi şirketin ekstra bir kar marjı koyamayacaklarını belirtti. Aksi bir durumun ise yapılan denetimlerde tespit edileceğini söyledi.

Elektrik üretim maliyetlerini EPDK’nın hesapladığını, hükümet ve vatandaşı düşünerek sübvansiyon uygulandığını belirtti. EPDK geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada da elektrik fiyatlarını dağıtım şirketlerinin değil, kendilerinin belirlediğini açıklamıştı.

Ocak ayı itibarıyla ilk indirimli tarife diliminde kalan abone sayısının, toplam faturalanan abone sayısının yüzde 64’üne çıktığını belirtti. Ticarethanelerde yeni indirim tarifesi için çalıştıklarını ifade eden Dönmez, “Türkiye’de neredeyse 130 bin civarında dernek ve vakıf var. Onları ticarethane grubundan mesken tarife grubuna almış oluyoruz. Neredeyse yarı yarıya yakın indirim söz konusu olacak.” dedi.

Dün yaptığı açıklamada ticaret grubunda yer alan esnafla ilgili çalışmalar yürütüldüğünü ve konutta yapılana benzer bir indirimli tarife uygulanacağını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu