Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Çavuşoğlu’ndan Türk Yatırım Fonu Vurgusu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Özbekistan'da katıldığı toplantıda Türk Yatırım Fonu'nun önemine değinerek, Türk devletlerinin ilişkilerine vurgu yaptı. İşte detaylar...
Bakan Çavuşoğlu’ndan Türk Yatırım Fonu Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi Hazırlık Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Türk Yatırım Fonu’nun kurulmasına değindi.

Bakan Çavuşoğlu, “İki ay önce Şanghay İşbirliği Teşkilatı Toplantısı için buradaydık kadim şehrimizin böyle öne çıkması bizi memnun ediyor. İstanbul’daki toplamızda bölgemizdeki yaşanan gelişmeleri ele aldık. Yakın istişarelerin sürdürülmesi ve kendilerini şoklara dayanıklı kılacak orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirmemiz şart.” açıklamasında bulundu.

“Asya Yeniden Öne Çıkıyor”

İstanbul’da kabul edilen Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi’nin uzun vade önemli bir adım olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bunun ilk 5 yılının uygulama kılavuzu olan stratejik belgesini nihai hale getirmenin dönem başkanlığının önceliklerinden birisi olduğunu aktardı. “Bu konjonktür tarih rotasını düzeltiyor. Asya yeniden öne çıkıyor. Aramızdaki bağlantıları geliştirmek bir zorunluluk.” ifadesinde bulundu.

Türk Yatırım Fonu’un kurulmasına değinen Çavuşoğlu, kararın dönem başkanlığının önemli adımlarından biri olduğunun alını çizdi. “Elbette fona İstanbul olarak birçok üye ülkenin teklif ettiği gibi ev sahipliği yapmaya hazırız. Eğer kabul edilirse Bişkek’te de güçlendirilmiş bir şubesinin açılmasını teklif etmiştim.” diye konuştu.

Çavuşoğlu “Varlık yönetim şirketi modeli hem fon kaynaklarının daha etkin idaresi hem de uluslararası kaynak sağlama bakamından en doğru seçim olacaktır.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yarın kabul edilecek ticaretin kolaylaştırılması strateji belgesi, basitleştirilmiş gümrük koridoru ve uluslararası kombine yük taşımacılığı anlaşmalarının memnuniyet verici olduğunu aktardı.

Azerbaycan-Kazakistan-Özbekistan’la üçlü süreçlerine önem verici olduğunu söylen Bakan Çavuşoğlu, bunları devam ettireceğini vurguladı.

Türk Yatırım Fonu Nedir?

Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) resmi sitesinde yer alan bilgilere göre TDT’ye üye olan devletlerin ekonomik ve sosyal kalkınmaya ivme kazandırmasına katkıda bulunacak finansal bir mekanizmadadır.

Türk Yatırım Fonu’nun oluşturulması üye devletlerin ekonomik potansiyelini harekete geçirecek güçlü bir araçtır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.