Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Çavuşoğlu’ndan NATO’ya Mesaj: Endişelerimiz Karşılanmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Norveç Dışişleri Bakanı Huitfeldt ve İrlanda Dışişleri Bakanı Coveney ve ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Bakan Çavuşoğlu’ndan NATO’ya Mesaj: Endişelerimiz Karşılanmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İrlandalı ve Norveçli mevkidaşları ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, Norveç Dışişleri Bakanı Huitfeldt ve İrlanda Dışişleri Bakanı Coveney ile görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantının ana gündeminde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusu vardı. Bakan Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurularına dair açıklamasında, bu ülkelerin endişelerini karşılaması gerektiğini belirterek, “Top şu an onların tarafında. Onlardan da ayrıca mektup değil de yazılı bir şekilde cevapları beklediğimizi bir kere daha hatırlatmak isterim.” diye konuştu.

Yaptırımlarla bu iş çözülmeyeceğini belirten Çavuşoğlu, “Endişelerimizin karşılanması lazım. Onların neden NATO üyesi olmak istediğini anlıyoruz; çünkü endişeleri var. Bu iki ülkenin savunma sanayinde kısıtlamaların kaldırılması bizim beklentimiz.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin komşu ülke olarak çok önemli sorunlar üstlendiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, göçmenlerin varlığına ve İdlib’de 100 bin briket ev yapıldığını söyledi.

Bunları yaparken yalnız kaldıklarını söyleyen Dışişleri Bakanı, “PKK/YPG orada insanlara, askerlerimize saldırıyor. Oradan Türkiye topraklarına saldırı düzenliyor. ABD ve Rusya o bölgeden teröristleri kaldıracağına dair söz vermişlerdi, ama yerine getirmediler. Bizim gerekli tedbirleri almamız lazım.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

İstanbul’da Dörtlü Toplantı Açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler planının tartışılacağı bir dörtlü zirvenin İstanbul’da gerçekleştirileceğini söyledi. Bu planı desteklediklerini söyleyen Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Sergey Lavrov’a bunları izah ettiğini ve tek taraflı bir çalışmanı olmamasına dair görüşlerini ilettiğini belirtti.

Rusya’dan yanıt beklediklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Dörtlü bir toplantı olacaksa tüm konular burada detaylı şekilde ele alınacak. BM ve Türkiye’nin yanısıra Rusya ve Ukrayna da olacak.” açıklamasında bulundu.

Tahıl Koridoru için İstanbul’da Merkez Kurulacak

Bakan Çavuşoğlu’nun gündeminde, Ukrayna’da atıl durumda duran tahılların nasıl ihraç edileceği konusu da vardı. Bu konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, “Rusya diyor ki, ‘Ukrayna’ya gidecek gemiler silah taşımasın’. Ukrayna da burada oluşacak koridorlar konusunda ‘Rusya bizim limanlarımıza saldırmasın’ diyor. Dolayısıyla meşru endişe ve bunların giderilmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Rusya’dan olumlu cevap gelirse İstanbul’da 4’lü toplantı gerçekleştireceklerini kaydeden Çavuşoğlu, BM planına göre İstanbul’da bir merkez kurulmasının öngörüldüğünü söyledi. Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya’nın ihraç edeceği tahıllar ihtiyaç duyan ülkelere ulaştırılması için iki ülkenin de kabul edebileceği ve tüm dünyanın yararına bir şekilde çözüm yaratılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye her fırsatta NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka girişine onay vermeyeceğini belirtiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her iki ülkenin de terör örgütlerine ev sahipliği yaptığını belirterek, üyeliklerine evet diyemeyeceklerini söylemişti.

NATO tarafından gelen açıklamalar ise Türkiye’nin endişelerinin meşru olduğu yönünde. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bu konuyla ilgili, Türkiye’nin güvenlik endişelerinin ele alınması gerektiğini vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.