Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bozdağ’dan Kira Alacaklarına Yönelik Açıklama

Bakan Bozdağ, kiracıları ve ev sahiplerini ilgilendiren dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Detaylar haberde...
Bakan Bozdağ’dan Kira Alacaklarına Yönelik Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul’da düzenlenen “10. Yılında Türk Borçlar Kanunu Çalıştayı”na katıldı. Kiracılar ve ev sahipleri arasındaki sorunların çözümüne yönelik açıklama yaptı.

Hükümet tarafından kiralarda yüzde 25 zam sınırı getirilmesine rağmen ev sahipleri ve kiracılar arasında anlaşmazlık yaşanıyordu. Bakan Bozdağ bu konuya yönelik duyuruda bulundu.

Bakan Bozdağ, 7’nci Yargı Paketi’nde arabuluculuk sisteminin genişletileceğini söyleyerek “Kira alacakları, kat mülkiyeti ihtilafları, komşuluk hukukundan kaynaklı ihtilaflar gibi konuları arabuluculuk kapsamına alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bakan, arabuluculuk sisteminin önemli olduğuna değindi. Sistemin kapsamının genişlemeye başladığını söyledi. Önümüzdeki yıllarda Türkiye hukuk ihtilaflarında önemli kısmını arabuluculuk ile çözme yolunu arayacağını bildirdi.

Seçimden sonra bu alanda yeni adımlar atılacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bakan Bozdağ ayrıca Türk hukuk sisteminde cumhuriyet döneminde büyük gelişmeleri ortaya koyduğunu açıkladı. Temel yasaların önemli bir kısmının son yıllarda yenilendiğini söyledi.

Bakan, “Tercüme eden değil hukuk kuran ve hukuk yapan bir noktaya Türkiye’nin gelmesi son derece önemlidir. Bazı ülkeler anayasaları ile ilgili yapılacak çalışmalar için sayın Cumhurbaşkanımızdan Türkiye’den bilim insanları talep ediyorlar.” diyerek konuştu.

İş dünyasına çağrıda bulunan Bozdağ, işlerin Türkiye’deki yasalara riayet edilerek yürütüldüğünde pek çok ihtilafın daha doğmadan önleneceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.