Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Bolat’tan İhracat Açıklaması: 2024’te Desteği Artıracağız

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, gelecek yıl ihracatçıya verdikleri desteği artıracaklarını söyledi. Detaylar haberde…
Bakan Bolat’tan İhracat Açıklaması: 2024’te Desteği Artıracağız
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından, İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş birliği ve Ticaret Bakanlığı desteğiyle düzenlenen İstanbul Hazır Giyim ve Moda Fuarı (İstanbul Fashion Connection-IFCO) etkinliğinde açıklamalarda bulundu.

Bakan Bolat konuşmasında, ihracatçılara yönelik destekleri sonuna kadar devam ettireceklerini belirterek, “2024 bütçesinde ihracat desteklerinin çok daha fazla artması için gayretimiz sonsuz. Bunu da başaracağız.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın en büyük hazır giyim fuarı olma özelliği taşıyan ve İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Bakan Bolat, 1980’de üniversiteye başladığında Türkiye’nin 2,9 milyar dolar ihracat yaptığını, bunun büyük kısmını kuru üzüm, fındık, kuru incir ve tütünün oluşturduğunu hatırlattı.

Bolat, geçen yıl 254 milyar dolarlık ihracat yapıldığını, son 12 aylık rakama bakıldığında yüzde 2 artış yaşandığını belirterek, bunun sebebinin küresel piyasalarda ve batı ülkelerinde yaşanan durgunluk olduğunu ifade etti.

Bolat: Türk İhracatçılar Durmuyor

Türkiye’nin ihracatçılarının durmadığını belirten Bolat, “İnşallah geçen yılki seviyenin üzerine çıkacaklar. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak birinci işimiz olan ülkemize daha fazla döviz kazandırmak, ihracatı artırmak, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerini artırmak konusunda bütün elimizdeki destek mekanizmalarıyla üreticilerimizin, ihracatçılarımızın yanındayız.” diye konuştu.

Bolat geçmiş 20 yılda milli gelirin 3,5 kat artarak 906 milyar dolara çıktığını, mal ihracatının 36 milyar dolardan 254 milyar dolara yükseldiğini, hizmet ihracatının 14,5 milyar dolardan 90 milyar dolara çıktığını vurguladı.

Bu yılın sonuna kadar toplamda mal ve hizmet ihracatı olarak Türkiye’ye yaklaşık 380 milyar dolar döviz kazandırmış olacaklarını söyledi. Ticaret Bakanı Bolat, göreve geldikten sonra Türk Eximbank tarafından ihracatçılara yönelik kredileri açtıklarını hatırlattı ve özel bankaların kredi faizlerini bir gecede yüzde 48’lerden yüzde 25’lere düşürdüğünü belirtti. (AA)

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu