Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat: İhracatın Payını Yüzde 10’a Yükseltmeyi Hedefliyoruz

Ticaret Bakanı Bolat, Türk Devletleri Teşkilatı'nın 1,2 trilyona yaklaşan toplam ticaret hacmi ile dünya ekonomisinde önemli bir güce sahip olduğunu belirtti.
Bakan Bolat: İhracatın Payını Yüzde 10’a Yükseltmeyi Hedefliyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) yeni dünya düzeninde ortaya koyduğu vizyon, proje ve faaliyetlerle artık önemli bir güç merkezi haline geldiğini ifade etti. 1,2 trilyona yaklaşan toplam ticaret hacmi ile dünya ekonomisinde önemli bir güce sahip olduğunu belirtti.

Türk Dünyası İş Forumu’nda açıklamalarda bulunan Bakan, TDT üyelerinin kaynakları, güçleri ve vizyonları ile dünyadaki gıda ve enerji krizleri ile baş etmede kilit bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

“Türk Devletleri Teşkilatı Artık Kilit Öneme Sahip”

Jeostratejik konumlarıyla dünyanın en önemli lojistik kanalları üzerinde bulunma noktasında da artık Türk Devletleri Teşkilatı’nın büyük öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

TDT’nin 170 milyonu aşan genç nüfus, 1,5 trilyon doları aşan milli gelir ve 1,2 trilyona yaklaşan toplam ticaret hacmi ile dünya ekonomisinde önemli bir güce sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Macaristan ve Türkmenistan’dan sonra KKTC’nin de geçen sene gözlemci üye olmasının teşkilatı güçlendirdiğini söylerken “TDT ailemiz, yeni ülkelerin katılımıyla birlikte genişlemekte ve güçlenmektedir.” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner
Bakan Bolat TDT Tweeti
Kaynak: X / @omerbolatTR

Ticaretin artmasının en öncelikli konu olduğunu söyleyen Bolat, Teşkilatın gözlemci üyeler dahil toplam ihracatının 2022’de 537 milyar doları aştığı bilgisini verdi.

Teşkilata üye ülkelerin 2022 yılında kendi aralarındaki ihracat toplamının ise yaklaşık 33 milyar dolara yükselmiş olduğunu ve üye ülkelerin dünyaya toplam ihracatlarının yüzde 6’sını oluşturduğunu ifade etti.

2030 Hedefi

Bolat, konuşmasının devamında “Teşkilat üyeleri arasındaki ihracatın toplam ihracatlarından aldığı payı 2030 yılına kadar en az yüzde 10’a yükseltme konusunda önemli bir hedef belirledik.” ifadesini kullandı.

Orta Koridor başta olmak üzere ticaret yollarının daha etkin kullanılmasını sağladıklarını dile getiren Bolat, jeostratejik konumlarının, güçlerinin ve ortaklıklarının üzerinde yükselen yeni dönemde, lojistik ve enerjide daha güçlü iş birlikleri kurma kararlılığında olduklarına da vurgu yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.