Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat: Günlük İhracatta 2 Milyar Dolar Eşiği Aşıldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracatta gelinen son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu. Ayrıntılar geliyor…
Bakan Bolat: Günlük İhracatta 2 Milyar Dolar Eşiği Aşıldı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından, ihracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, “İhracatımız 23 Haziran’da günlük tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiği aşılmış oldu.” açıklamasını yaptı.

Günlük ihracat değeri ile 1977 yılındaki yıllık ihracat ve 1999 yılındaki aylık ihracat değerlerinin aşıldığına dikkat çeken Bolat, küresel ekonomide ve ticarette gözlenen zayıf seyre rağmen bu tarihi günlük ihracat değerinin ihracatçıların dinamizmini ve mukavemetini gösterdiğini söyledi.

Bakan Bolat bu veriyle ilgili, “Nitekim 2023 yılı Haziran ayı geçici İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Avro bölgesinde 43,6’ya gerilerken en büyük ticaret ortağımız olan Almanya’da 41,0 ile son 37 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmiştir.” açıklamasını yaptı.

Yüksek Katma Değer Vurgusu

Gelecek dönemde önceliklerinin katma değeri yüksek sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması ve ithalat ihtiyacının azaltılması yoluyla, bir taraftan sağlıklı bir büyüme ortamının sağlanması diğer taraftan da makroekonomik istikrarı zedeleyen dış kaynak baskısının azaltılması olduğuna vurgu yaptı.

Bakan Bolat açıklamasının devamında, makroekonomik istikrarın tesis edilmesi ile yatırımlar için uygun ortam sağlanacağını ve yatırım-katma değeri yüksek üretim-ihracat zincirinin güçlü bir şekilde işlemesi için çalışmaları kararlılıkla sürdürecekleri mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Bolat’ın açıklamaları öncesinde dün TÜİK tarafından dış ticaret verileri açıklandı. Rapora göre dış ticaret açığı Mayıs’ta 12.5 milyar dolara yükseldi. İhracat Mayıs’ta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14,4 artışla 21 milyar 659 milyon dolara ulaşırken, ithalat yüzde 15,5 artışla 34 milyar 186 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.