Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Enflasyonda Tek Haneli Rakam için Tarih Verdi!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracat-ithalat dengesini hassas bir şekilde gözettiklerini söylerken enflasyonla mücadeleye dair mesajlar verdi. Detaylar haberde;
Bakan Bolat Enflasyonda Tek Haneli Rakam için Tarih Verdi!
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, üretim, ticaret, istihdam ve yatırımın arkasında durmaya devam edeceklerini söylerken enflasyonla mücadele konusunda mesajlar verdi. Orta Vadeli Programla şekillenen yeni politikanın birinci hedefinin enflasyonla mücadele olduğunu belirtti.

“Enflasyon belasını da mağlup edeceğiz.” diyen Bakan, 2024’ün ortalarından itibaren enflasyon oranının hızla düşeceğini ve 2026 yılının sonlarında yeniden tek haneli rakamın görüleceğini ifade etti.

İstanbul Ticaret Borsasının (İSTİB) Meclis Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Bolat, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın önceki gün bir kez daha ortaya koyduğu enflasyon raporunu anımsattı.

Enflasyon hedefi doğrultusunda ellerinden geleni yapacaklarını; dış dünyada olağanüstü gerilimler, savaşlar, salgınlar olmadığı takdirde bu hedeflere ulaşacaklarına inandığını belirtti.

Ömer Bolat'tan Enflasyon Mesajları
Kaynak: X / @omerbolatTR

Bütün destekleriyle üretim, ticaret, istihdam ve yatırımın arkasında durmaya devam edeceklerini de söylerken Orta Vadeli Programdaki ihracat hedefinin tutturulduğu, ithalat hedefinin altında kalındığı bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Yıla iyi başladıklarını, Nisan ayında cari açığın yıllık bazda 30 milyar dolar tabanına indiğinin görüleceğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinin gelişiminde, iş dünyasının desteği olmadan hedeflere ulaşmanın mümkün olmadığını söyleyen Bolat, tüm sektörlerde normalleşme ve dengelenmenin takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

TCMB’de Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından başkanlığa atanan Fatih Karahan, önceki gün yılın ilk enflasyon raporuna ilişkin tanıtımı gerçekleştirmişti.

Göstergelerin para politikasının doğru yolda ilerlediğini teyit ettiğini belirten Karahan, enflasyon hedefle uyumlu seviyelere gerileyene kadar gereken parasal sıkılığı koruma konusunda kararlı olduklarını dile getirmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.