Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Açıkladı: Fırsatçılara 361 Milyon Lira Ceza Kesildi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bu yıl içerisinde vatandaşları mağdur eden fırsatçılara 361 milyon lira ceza kesildiğini söyledi.
Bakan Bolat Açıkladı: Fırsatçılara 361 Milyon Lira Ceza Kesildi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı fiyat artışları noktasında haksız uygulamaların önüne geçmek için gıda ve market ürünlerine yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Ticaret Bakanı Ömer Bolat denetimlere ilişkin son durum hakkında bilgilendirmede bulundu.

Gıda ve diğer temel ihtiyaç maddelerindeki fahiş fiyat uygulamaları kapsamında 86 milyon TL, tüketici mevzuatına aykırılıklardan dolayı 47 milyon TL, aldatıcı reklamlardan dolayı 43 milyon TL olmak üzere 2023 yılında toplam 176 milyon TL idari para cezası uygulandı.

Son verilere göre Haksız Değerlendirme Kurulu tarafından 2023 yılında 2023 yılında otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddeleri kapsamında vatandaşları mağdur edenlere uygulanan idari para cezası toplam 361 milyon TL’ye ulaştı.

Uygulamaya ilişkin açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, görev ve yetki alanı çerçevesinde gerçekleştirdikleri düzenlemelerle, iç ticarette adil, şeffaf ve rekabetçi bir piyasa yapısını sürdürülebilir kılmayı ve fiyat istikrarına katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddelerindeki fahiş fiyat artışı ve stokçulukla mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini ifade eden Bolat, “Vatandaşlarımıza karşı haksız uygulama ve aldatıcı reklamlara ilişkin tüketicilerimizi koruyucu tedbirlerimizi alıyoruz. Denetimlerimizi aralıksız sürdürüyor; Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ve Reklam Kurulu eliyle idari yaptırımları gecikmeksizin uyguluyoruz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bakan Bolat perakende ve elektronik ticarette özellikle KOBİ’ler korumaya ve haksız ticari uygulamaları ortadan kaldırmaya dönük önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini hatırlattı. Vatandaşları mağdur edenlere fırsat vermeyeceklerinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.