Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Bolat 2028 Vizyonu Mal ve Hizmet İhracatı Hedefini Açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2028 vizyonu kapsamındaki proje ve faaliyetlerle mal ve hizmet ihracatına dair belirlenen hedefleri açıkladı. Detaylar haberde;
Bakan Bolat 2028 Vizyonu Mal ve Hizmet İhracatı Hedefini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2028 vizyonu kapsamında planlanan proje ve gerçekleştirilecek faaliyetlerle Türkiye’nin mal ve hizmet ihracatına dair belirlenen hedefleri açıkladı. Bolat, 2028 yılında 400 milyar dolar mal ihracatı yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Temmuz ayı Meclis Toplantısı’na katılım gösteren Bakan, Türkiye Yüzyılı olarak adlandırılan dönem içinde atılacak adımlara dair bilgiler sundu.

Sürdürülebilir İhracat Artışı ve Dış Ticaret Dengesine Dikkat Çekti

Bakanlık olarak ana gündemlerinden birinin ülkenin dış ticaretini düzenlemek ve denetlemek olduğunu söyleyen Bolat, sürdürülebilir ihracat artışı ve dış ticaret dengesinin öncelikleri arasında yer aldığını ifade etti.

Etkin, hızlı ve güvenli bir gümrük anlayışının yanı sıra adil, rekabetçi ve istikrarlı bir iç ticaret ortamının sağlanmasının diğer öncelikli hedefler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

“2028’de 400 Milyar Dolarlık Mal İhracatı Hedefliyoruz”

2028 yılı vizyonu kapsamında planlanmış proje ve gerçekleştirilecek faaliyetlerle birlikte ülkenin mal ihracatının 400 milyar dolara, hizmet ihracatının ise 200 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Türkiye’nin küresel mal ihracatından aldığı payı yüzde 1,2’ye, küresel hizmet ihracatından aldığı payı ise yüzde 1,5’e yükseltmenin en önemli hedefler arasında yer aldığını ifade etti.

Bolat Tweet
Kaynak: Twitter / @omerbolatTR

Enflasyonist ortamda piyasalarda dalgalanmalar olduğunu belirten Bolat, Bakanlık olarak bu ortamda fahiş fiyatlarla mücadele ettiklerinin altını çizdi. Vatandaşın mağdur olduğu haksız ticari faaliyetlerle mücadele için piyasa denetimi yaptıklarını ve fiyat istikrarı sağlama konusundaki çabaların aralıksız sürdüğünü belirtti.

Yeni Petrol ve Doğalgaz Keşiflerinin Önemine Değindi

Cari açığın büyük bölümünün enerji kaynaklı olduğu konusuna da değinen Bakan, yeni petrol ve doğalgaz keşifleri ile birlikte bu açığı azaltmayı hedeflediklerini de ifade etti.

Sözlerinin devamında son dönemdeki vergi artışları hakkında açıklamalarda bulunan Bolat, afet bölgesini yeniden canlandırmak ve şehirleri ayağa kaldırmak için 1,1 trilyonluk ek bütçenin Meclis’e sunulduğunu hatırlattı. Bu giderlerin karşılanabilmesi için milli dayanışma çatısı altında vergi artışına gidildiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu