Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin’den 3600 Ek Gösterge için Açıklama Geldi

Bakan Bilgin bugün 5,3 milyon memurla memur emeklisini ilgilendiren ve geçen sene yasalaşan 3600 ek gösterge düzenlemesinde değişiklik yapılacağını duyurdu.
Bakan Bilgin’den 3600 Ek Gösterge için Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Memur-Sen Konfederasyonu 7. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Bakan Bilgin konuşmasında 3600 ek göstergeyle ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

3600 ek göstergenin birinci dereceye gelen bütün çalışanların kazanılmış hakkı olarak düzenleme için kanun teklifinin hazır olduğunu kaydetti.

Tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü de kutlayan Bakan Bilgin, hükümet olarak çalışma hayatının bekleyen sorunlarını çözdüklerine işaret etti.

Kanun Teklifi Hazır, Meclis’in Gündeminde Yer Alacak

Çalışma hayatındaki sorunlardan bir tanesinin kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmesi olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu;

“3600 sadece dört meslek grubuyla ilgili bir mesele olarak politik bir taahhüt olarak ortaya konulmuştu. Onu bütün kamu çalışanlarına 600 ek gösterge vererek, hiç gündemde olmayan meslek gruplarını işin içine dahil edildi. Kapsamlı bir şekilde 5 milyon 300 bin kişinin faydalanacağı bir şekilde çözdük.”

GCM Yatırım Banner

Çözülmemiş bir konun olduğunu ve konunun zaman zaman sendikacılarla görüşüldüğünü dile getiren Bilgin, “O da nedir? 3600 ek göstergeyi, birinci dereceye gelen bütün çalışanların müktesep hakkı olarak düzenlememiz gerekir.” dedi.

Söz konusu durumun o günkü şartlarda yapılamadığını vurgulayarak, şu anda konu hakkında dosyanın da çözüm yolunun da hazır olduğuna dikkat çekti.

3600 ek göstergeye ilişkin kanun teklifinin de hazır olduğunu savunan Bilgin, “İnşallah Meclis’in gündeminde yer alacak ilk tekliflerden birisi bu olacak.” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeli kamu çalışanlarının kadro sorununun çözüldüğünü anımsatarak, memurlara da refah payı verildiğini kaydetti. Asgari ücrette ve tüm çalışanların asgari ücret kadar olan gelirlerinde verginin kaldırılarak tarihi bir adım atıldığını da ileri sürdü.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorununun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesiyle çözüldüğünü paylaşan Bilgin, başka bir iktidarın bu sorunu çözemeyeceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.