Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin Sözleşmeliye Kadro Şöleni Programı’nda Konuştu

Bakan Bilgin, Sözleşmeliye Kadro Şöleni Programı'nda Türkiye'nin son dönemde yaşadığı sorunları değerlendirdi. Detaylar haberde;
Bakan Bilgin Sözleşmeliye Kadro Şöleni Programı’nda Konuştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Memur-Sen tarafından ATO Congresium’da düzenlenen Sözleşmeliye Kadro Şöleni Programı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, Türkiye’nin 20 yıl önce 300 milyar dolarlık ekonomisini şu anda 1 trilyon dolara çıktığına dikkat çekti. Türkiye’nin dünyanın dört bir tarafında mazlumların yanında olduğuna işaret ederek, milli gelire oranla dünyada en fazla yardım yapan ülke olunduğunu vurguladı.

Söz konusu durumun Türkiye’nin gücünü ve tarihi kimliğini gösterdiğinin altını çizdi. Dünyanın enflasyon krizini yaşayan başta gelişmiş ekonomilerin perişan olduğu belirten Bilgin, ülkelerdeki üretimlerin durdurduğunu kaydetti.

Tahıl Krizi Çözülmeseydi Ülkeler Açlıkla Karşı Karşıyaydı

Ülkeleri enerji kriziyle nasıl ısınacaklarını düşündüklerine bildirerek, tahıl krizinin çözülmemesi durumunda ülkelerin açlıkla karşı karşıya kalacağını iddia etti.

Türkiye’nin yıllardır girdabından kurtulamadığı bir sarmal olduğunu ileten Bilgin, bu sarmalın yüksek faiz, yüksek enflasyon, devalüasyon, IMF ya da Dünya Bankası’nın masasına oturmak olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bilgin, “Masaya oturduğumuz zaman bunlar bize, ‘ekonominizi soğutun, ekonominizi küçültün, çalışanların gelirini düşürün’ diyordu. Yani krizin maliyetini emekçilerin üzerine yıkıyorlardı. Türkiye bunun tersini yaptı.” dedi.

Türkiye Kendi Yolunda Yürümeye Kararlı

Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) programlarını elinin tersiyle ittikten sonra, kendi yolunda yürümeye karar verdiğini ve şu anda da bu kararlılıkla ilerlediğini öne sürdü.

Türkiye’nin sanayi sayesinde büyüdüğüne de değinen Bilgin, toplam ihracat ürünleri içerisinde sanayi ürünlerinin payının yüzde 90’lara ulaştığını açıkladı.

Kalkınma, demokratikleşme ve sosyal dayanışmanın bir araya getirmesi ile Türkiye’nin önünde kimsenin duramayacağını savunan Bilgin, “Bugün karşı karşıya olduğumuz her sorun aşılacak sorundur. Çözülemeyecek sorun yoktur.” dedi.

Bütün problemleri çözülecek meseleler olarak nitelendiren Bilgin, 3600 ek gösterge meselesinin çözüldüğüne ve asgari ücret meselesinde de çok önemli bir karara imza atıldığını belirtti.

Asgari Ücretin Şu Anki Karşılığı 455 Dolar

Asgari ücretin Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesinde olduğunu ve 455 dolara tekabül ettiğini söyledi. Bu durumun Türkiye’nin emekçileri, çalışanları, işçileri ve memurlarıyla dayanışarak güçlendiğinin ifadesi olduğunun altını çizdi.

Sözleşmeli personel konusundaki karmaşanın da çözüme kavuşturulduğunu, böylelikle tüm sözleşmeli personelin kamu personeli statüsüne kavuşturulduğunu ekledi.

Açıklamalarında Erdoğan’a seslenen Bilgin, “Sayın Cumhurbaşkanım, önümüzde daha çözülecek çok şey var. Her sorunu çözmeye kararlıyız, bu büyük yürüyüşümüz inşallah sonsuza kadar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.