Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin Kimlerin Kadroya Alınacağını Açıkladı

Kamuda sözleşmeli olarak çalışanların beklediği kadro kararı netleşti. Bakan Bilgin, hangi gruba kamuda kadro imkanının verileceğini açıkladı.
Bakan Bilgin Kimlerin Kadroya Alınacağını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Kamuda çalışan sözleşmeli personellerin kadroya alımına ilişkin kesin bilgi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Düzenlemeyle ilgili tüm gelişmeleri paylaşan Bilgin, yapılacak son bir toplantının kaldığını söyledi. Toplantıda alınan kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağını ve kamuoyuna açıklanacağını aktardı.

Kadro kapsamına kimlerin alınacağı sorusuna açıklık getiren Bilgin, 4B grubunu işaret etti. A Para’ya konuşan bakan, kapsamda sadece 4B’lilerin yer alacağı bilgisini paylaştı. Bakanın açıklaması şu şekilde:

“Şu anda önceliğimiz sözleşmeli personel. Önümüzde dosyalar var ve bunları dosya dosya olarak çözüyoruz. Diğer düzenlemeler de peyderpey gündeme gelecek. Bu kapsamda sadece kamuda çalışan 4B’liler olacak.”

Daha önce konu hakkında çok defa açıklama yapan Bilgin, geçen ay yaptığı konuşmada, ilerleyen dönem içerisinde sözleşmeli personel sorunun çözüm bulacağı sözünü vermişti.

Bakan Bilgin, “Dosya dosya açarak çözeceğiz. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesin. Türk devleti sosyal bir devlettir” şeklinde ifadede bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

4B Sözleşmeli Personel Tanımı Ne?

2007 tarihli Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigorta Kanunu kapsamında SSK’lı, Bağ-Kurlu ya da Emekli Sandığı olarak bilinen sigorta kolları 4A, 4B ve 4C grubu olarak sınıflandırılmıştı.

4B sisteminin eski adı Bağ-Kur sigortası olup, bağımsız çalışanları ve isteğe bağlı sigorta primi ödeyenleri kapsıyor.

4B sözleşmeli personel kavramı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tâbi olup, kamuda mali yılla sınırlı olarak sözleşmeyle çalıştırılanları tanımlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın