Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin: Enflasyon ABD’de de Türkiye’de de Çok Yüksek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Mart ayı enflasyon verileri sonrası açıklamalarda bulundu.
Bakan Bilgin: Enflasyon ABD’de de Türkiye’de de Çok Yüksek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz saatlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Rapora göre Mart ayı enflasyon verileri yüzde 60’ın üzerinde geldi. Açıklama sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, gelen verileri ve gündeme dair konuları değerlendirdi.

4688 Sayılı Kanun ve 10. Yılında Toplu Sözleşme Kongresi”nde konuşan Bakan Bilgin, Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada enflasyon rakamlarının çok yüksek geldiğini söyledi.

ABD’nin dünyanın en zengin ülkesi olmasına rağmen tarihinde görülmemiş bir enflasyon yaşadığını belirten Bilgin, Almanya’nın geçtiğimiz ay 7.3 oranında enflasyon açıkladığını hatırlattı.

Bakan Bilgin enflasyon açıklaması
Kaynak: Twitter

Türkiye’de de enflasyon çok yüksek olduğunu belirten Bakan Bilgin, “Enflasyonla mücadele etmek birinci görevimiz öncelikli hedefimiz ama bugünkü dünya konjektürünün Türkiye’ye yüklediği bir mesele olarak boyutu görmek lazım.” ifadelerini kullandı.

“Enflasyona karşı işçileri korumak bizim görevimiz.” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakani, tarihsel adımlar atıldığını belirtti. Bu adımlardan birisinin asgari ücrette yapılan düzenleme olduğuna dikkat çeken Bakan Bilgin, enflasyon yüzde 36’iken yüzde 50 oranında reel ücret artışı yapıldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

3600 Ek Göstergede Sona Yaklaşıldı

Bakan Bilgin’in gündeminde uzun zamandır beklenen 3600 ek gösterge düzenlemesi de vardı. Bu düzenlemeyle ilgili son duruma dair bilgilendirme yapan Bilgin, çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ve Mayıs ayında Meclise intikal ettirmeyi umduklarını söyledi.

Temmuz enflasyonu sonrası yeni bir düzenleme yapılacağını söyleyen Bakan Bilgin, çalışanların hukukunu daha iyi koruyan kapsamlı bir değişime ihtiyaç olduğunu ifade etti.

‘Türkiye En Hızlı Büyüyen Ülkelerden’

2020 yılındaki pandemiden sonra Türkiye’nin dünyadaki en hızlı büyüyen iki ülkeden biri olduğunu kaydeden Bakan Bilgin, bunun topluma  yansımadığını söyleyenlerin cehaletle ilgili olduğunu ve büyümenin bir önceki yıla göre toplam mal ve hizmet artışını gösterdiğini belirtti.

Ekonomik kalkınma ve büyümenin tek başına yeterli olmadığını söyleyen Bakan Bilgin, sosyal politikalar ile bunun zenginleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın