Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin: Çalışanlara Enflasyonun Üzerinde Zam Yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanlarının maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam oranına dair beklenen açıklamayı yaptı.
Bakan Bilgin: Çalışanlara Enflasyonun Üzerinde Zam Yapılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Temmuz ayında emekli ve memura yapılacak zamla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Gelecek ay emekli ve memurların aylıklarına enflasyonun üzerinde zam yapılacağını açıkladı.

Yapılacak düzenlemeler sayesinde kamu çalışanlarına nefes aldıracaklarını ifade eden Bakan Bilgin, “Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40. Ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız” diyerek, atılacak adıma dair kafalarda oluşan soru işaretlerini netleştirdi.

Diğer yandan son günlerde sıklıkla gündeme gelen ve milyonlarca çalışanın merak ettiği asgari ücret konusuna da değindi.

Asgari ücrete yapılacak artış konusunda görüşmelerin devam ettiğini, tam kararının gelecek hafta açıklanacağını söyledi.

3600 ek gösterge meselesini yakından takip ettiklerini, en başta 4 grubu içerirken, şu anda tüm çalışanlara yayıldığını belirtti. 5,3 milyon kamu çalışanının ek gösterge düzenlemesiyle yeni haklara sahip olduğunu söyleyen Bilgin, Temmuz ayında yapılacak düzenlemelerin ardından kamu çalışanlarının daha da rahatlayacağına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Ülke ekonomisinin yüzde 5’in üzerinde her büyüdüğünde 750 bin istihdam sağlandığını, yüzde 7 büyümede ise 1 milyon istihdam yaratıldığını açıkladı.

2021 yılında 1,4 milyon kişiye istihdam sağlandığını açıklayan Bilgin, “Çözüm yolu ekonominin büyümesini artırmakta. Biz bütün bunları sosyal politikalarla desteklemek zorundayız.” ifadesini kullandı.

Bakan Nebati Memur Maaşlarında Yüzde 40 Artış Sinyali Verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Perşembe günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, memur zamları konusuna değindi. Ocak ayında yüzde 30,95 zam yapıldığını söyleyen Nebati, Temmuz ayında bir yüzde 40 daha planladıklarını açıkladı.

Zamların Haziran enflasyon oranıyla kesinleşeceğini belirten Nebati, öngördükleri oranda artış yapılması durumunda, 2022 yılında memurların aylıklarındaki kümülatif artış oranının yüzde 83’e ulaşacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türk-İş Başkanı Ergün Atalay arasında yapılan asgari ücret görüşmesinde yüzde 10-20 arasında artış beklentisi paylaşılırken, AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş yüzde 40 sinyali vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.