Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Bilgin Asgari Ücrete Noktayı Koydu: Anlamlı Bulmuyorum

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretle ilgili söylemlere dair yeni bir açıklamada daha bulundu.
Bakan Bilgin Asgari Ücrete Noktayı Koydu: Anlamlı Bulmuyorum
Yorum

Asgari ücrette bu yıl içerisinde yeni bir artış olup olmayacağı konusu tartışılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ak Part Grup Başkanvekili Cahit Özkan, asgari ücrette artış için yeniden değerlendirme yapılabileceğini söyleyerek konuyu gündeme taşımıştı.

Daha sonrasında ise Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, asgari ücret için ‘gerekirse bir daha bakılmalı’ açıklamasında bulunmuştu. Konuyla ilgili tartışmalara Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Bilgin de katıldı.

Bakan Bilgin dün açıklamasında, asgari ücretin her yılın Aralık ayında belirlendiğinin altını çizmiş ve normal takvim içerisinde hareket edeceklerinin sinyalini vermişti.

‘Tartışmayı Anlamlı Bulmuyorum’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, Şehitkamil Sanat Merkezi’nde düzenlenen Üretim Sürecine Katılım Programı Tanıtım Toplantısı’na katıldı ve asgari ücretle ilgili yeni bir açıklama daha yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuyla ilgili son açıklamasında, “Tartışmayı anlamlı bulmuyorum, çok önemli artış yaptık” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapılan görüşmeler sonucunda, asgari ücrete yüzde 50’nin üzerinde artış yapılmıştı.

Artış ile beraber asgari ücret net ücreti 2.850 liradan 4.253 liraya çıkarılmıştı. Asgari ücret üzerindeki gelir ve damga vergisi de kaldırılmıştı.

TÜİK tarafından açıklanan yüksek enflasyon verileri sonrası, Haziran ayında asgari ücrette yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına dair söylemler yoğunlaşmıştı. Bakan Bilgin son açıklaması ile bu tartışmalara noktaya koymuş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu