Yatırım yapmaya başla!

Bağımsızlık Endişeleri Artarken Bakan Berat Albayrak TCMB’nin Etkinliğini Vurguladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konusunda endişe duyduğunu belirtirken, Bakan Albayrak yeni dönem politikalarını açıkladı.
Bağımsızlık Endişeleri Artarken Bakan Berat Albayrak TCMB’nin Etkinliğini Vurguladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusu son birkaç aydır gündemin en önemli maddelerinden biri konumunda. Özellikle de doların rekor üstüne rekor kırdığı Mayıs ayında, faiz kararı almada geç kalması hem yerli hem de yabancı analistler tarafından eleştirilmişti.

Türkiye’de yeni dönemin başlaması ile Merkez Bankası Başkanı ve yardımcıları artık cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Hal böyle olunca TCMB’nin bağımsızlığı konusu bir kez daha gündeme geldi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, TCMB’nin bağımsızlığı konusunda endişe duyduğunu belirtti.

Kurum, müşterilerine yolladığı notta Merkez Bankası’nın karar alma konusunda bağımsızlığına değindi ve kaygılarını dile getirdi. Merkez’in etkinliğine yönelik zorlukların Türkiye’nin kredi notu için negatif olacağı uyarısı yapıldı.

Banka’nın para politikasını sıkılaştırma girişiminin önümüzdeki aylarda zayıflayabileceği belirtilirken, Türkiye ekonomisi ve finansal sitemdeki dengesizlikler göz önünde bulundurulduğunda, kredi notu açısından negatif bir durum olduğu belirtildi.

Yeni dönemde Maliye ve Hazine Bakanı olarak görev alacak olan Berat Albayrak, Merkez’in hiç olmadığı kadar etkin olacağını söyledi.

Albayrak, tek haneli enflasyon, yapısal reformlar ve politikaların bütçe disiplinini öncelikli tutarak, Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüyeceğini belirtti. Merkez Bankası’nın karar almada bağımsız olmadığı konusunun spekülasyonlara konu edilemeyeceğini söyleyen Albayrak; “Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası, yeni dönem politikalarımızın temel hedefleri arasında yer alacak” söylemini kullandı.

Ülkeye dış kaynak giriş miktarını ve kaynak çeşitliğini artıracaklarını dile getirdi.

Berat Albayrak, enflasyon ve fiyat istikrarı mücadelesinde özellikle yapısal kanallardaki tıkanıklıkları açarak, politika eşgüdümünü güçlendireceklerini, Merkez Bankası’nın hareket alanını genişleteceklerini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ekonomi başta olmak üzere her türlü ülke meselelerinde elini taşın altına koyan bir lider olduğunu söyleyen Albayrak, yeni dönemde temel hedefin enflasyonu düşürmek, tüm kurumlarda yatırımcı ve paydaşlarla sağlam bir koordinasyon eşliğinde çalışmak olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum