Yatırım yapmaya başla!

Bakan Berat Albayrak: Çok Detaylı Bir Vergi Reformu Süreci Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Finans Merkezi Konferansı'nda yaptığı konuşmada küresel rekabetteki gücümüzü artırmak adına çok detaylı bir vergi reformu süreci başlattıklarını söyledi.
Bakan Berat Albayrak: Çok Detaylı Bir Vergi Reformu Süreci Başladı

İstanbul Finans Merkezi Konferansı’nda yaptığı konuşmada 2023 hedeflerinden bahseden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul’un uluslararası finans merkezleri arasında üst sıralarda yer alması amacıyla önümüzdeki dönemlerde organize piyasalarda işlem gören türev araçların çeşitliliğini artıracaklarını söyledi.

Sermaye piyasalarında hayata geçirilecek projeler hakkında verdiği bilgilerin yanında, küresel rekabet ortamında çok daha avantajlı duruma geleceğimiz detaylı bir vergi reformu sürecini başlattıklarını anlattı.

Bakan Berat Albayrak, vergi mimarisi ile ilgili büyük bir reform çalışmasının başladığını ve bu yıl içerisinde somut adımların atılacağını açıkladı.

Vergi Konseyi ile yapılan toplantı çerçevesinde Türkiye’deki yerli ve yabancı yatırım yapan tüm reel sektörün, küresel rekabet ikliminde daha avantajlı konuma geleceği, detaylı bir vergi reformu sürecinin başlandığını belirtti. Alt kırılımlarından birinin de sermaye piyasaları noktasında olduğunu söyledi.

Bu duruma yönelik ise “Finans Merkezi, iki tuğla örmek, üç bina dikmek değil, üç bina dikerek Finans Merkezi olunmaz. Bunu tam anlamıyla tüm ayakları ile destekleyecek bir ekosistemi oluşturmak zorundasınız.” diyen Albayrak, söz konusu altyapıların iyileştirilmesi adına her gün çalıştıklarını söyledi. Mart ayı bitmeden mevcut fiziki lokasyonla ilgili tüm paydaşlarla koordineli şekilde çalışacaklarını anlattı. Bu kapsamda; projenin revizesi, bitiş tarihi, zamanlaması, hangi kurumların dahil olacağı gibi yol haritasının belirleneceğini dile getirdi.

Her ay yapılan Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantılarında ele alınan konulardan bahsetti.

Bu toplantılarda hedeflenen kapasite ve etkinlikte hayata geçirilmesi için atılması gereken adımların ele alındığını söyleyen Albayrak, küresel ekosistemin kodlarının yeniden yazıldığını belirtti. Dengelerin yeniden kurulduğu bu dönemde bizim de Türkiye olarak dünyadaki birçok ülkeden, bir adımdan daha fazla önde olduğumuz avantajlı noktaların olduğunu aktardı.

Finans Merkez projesinin sadece lafta değil icraatte de hayata geçirilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi. Yatırımcılara daha kaliteli ürün ve hizmet sunmak amacıyla sermaye piyasalarının geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin öncelikli stratejilerinin başında Türkiye’ye çok güçlü bir finansal mimari kazandırmak olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum