Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Berat Albayrak: Çok Detaylı Bir Vergi Reformu Süreci Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Finans Merkezi Konferansı'nda yaptığı konuşmada küresel rekabetteki gücümüzü artırmak adına çok detaylı bir vergi reformu süreci başlattıklarını söyledi.
Bakan Berat Albayrak: Çok Detaylı Bir Vergi Reformu Süreci Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Finans Merkezi Konferansı’nda yaptığı konuşmada 2023 hedeflerinden bahseden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul’un uluslararası finans merkezleri arasında üst sıralarda yer alması amacıyla önümüzdeki dönemlerde organize piyasalarda işlem gören türev araçların çeşitliliğini artıracaklarını söyledi.

Sermaye piyasalarında hayata geçirilecek projeler hakkında verdiği bilgilerin yanında, küresel rekabet ortamında çok daha avantajlı duruma geleceğimiz detaylı bir vergi reformu sürecini başlattıklarını anlattı.

Bakan Berat Albayrak, vergi mimarisi ile ilgili büyük bir reform çalışmasının başladığını ve bu yıl içerisinde somut adımların atılacağını açıkladı.

Vergi Konseyi ile yapılan toplantı çerçevesinde Türkiye’deki yerli ve yabancı yatırım yapan tüm reel sektörün, küresel rekabet ikliminde daha avantajlı konuma geleceği, detaylı bir vergi reformu sürecinin başlandığını belirtti. Alt kırılımlarından birinin de sermaye piyasaları noktasında olduğunu söyledi.

Bu duruma yönelik ise “Finans Merkezi, iki tuğla örmek, üç bina dikmek değil, üç bina dikerek Finans Merkezi olunmaz. Bunu tam anlamıyla tüm ayakları ile destekleyecek bir ekosistemi oluşturmak zorundasınız.” diyen Albayrak, söz konusu altyapıların iyileştirilmesi adına her gün çalıştıklarını söyledi. Mart ayı bitmeden mevcut fiziki lokasyonla ilgili tüm paydaşlarla koordineli şekilde çalışacaklarını anlattı. Bu kapsamda; projenin revizesi, bitiş tarihi, zamanlaması, hangi kurumların dahil olacağı gibi yol haritasının belirleneceğini dile getirdi.

Her ay yapılan Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantılarında ele alınan konulardan bahsetti.

Bu toplantılarda hedeflenen kapasite ve etkinlikte hayata geçirilmesi için atılması gereken adımların ele alındığını söyleyen Albayrak, küresel ekosistemin kodlarının yeniden yazıldığını belirtti. Dengelerin yeniden kurulduğu bu dönemde bizim de Türkiye olarak dünyadaki birçok ülkeden, bir adımdan daha fazla önde olduğumuz avantajlı noktaların olduğunu aktardı.

Finans Merkez projesinin sadece lafta değil icraatte de hayata geçirilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi. Yatırımcılara daha kaliteli ürün ve hizmet sunmak amacıyla sermaye piyasalarının geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin öncelikli stratejilerinin başında Türkiye’ye çok güçlü bir finansal mimari kazandırmak olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu