Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Albayrak Sürecin Normalize Olduğunu ve TL’ye Dönüşlerin Başladığını Söyledi

Swap işlemleri konusuna değinen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sürecin normalleşmeye ve TL’ye dönüşlerin başladığını söyleyerek, seçim sonrası planlarından bahsetti.
Bakan Albayrak Sürecin Normalize Olduğunu ve TL’ye Dönüşlerin Başladığını Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonominin son günlerdeki durumu ve gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin para birimine güvenenleri mahcup etmeyeceğini, güvenmeyenleri daha fazla mahcup edeceğini söyledi. Swap kararı ile sürecin normalize olduğunu ve son iki günde TL’ye dönüşlerin başladığını ifade etti.

Bakan Albayrak, Türkiye’de son dönemde spekülatif bilgi kirliliğine dayalı kur hareketlerinin olduğunu belirtti.

Söz konusu spekülasyonların çok daha etkin mücadele edilmesi gereken bir konu olduğunu dile getiren Albayrak, ekonomist olarak düşünülen kişilerin birçok alan üzerinden dezenformasyon oluşturduğunu söyledi.

Her seçim öncesinde bu tarz durumların yaşanabildiğini, fakat son birkaç gün içerisinde alınan önlemlerle normalleşme sürecinin başladığını anlattı. Özellikle en duygusal bireylerin alanı denilen alanın maddi varlıklar üzerinden çok rahat bir şekilde speküle edildiğini ve bu alanın son zamanlarda suistimal edildiğini dile getirdi.

Seçimden sonra normalleşmenin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini söyledi.

Ekonomiye dair atılan adımların ülkemizi her geçen gün güven ortamına götürdüğünü ve TL’ye güvenenleri mahcup etmediğini kaydeden Bakan Berat Albayrak, seçimden sonra liraya yönelik hareketin daha da hızlanacağını aktardı.

Türkiye’nin dünya ticaretinde sahip olduğunun çok daha üstünde potansiyele sahip olduğunu, ülke ve sektör bazlı serbest ticaret anlaşmaları ve gümrük vergisi oranlarına kadar birçok önemli konuda yol haritasının belirlendiğini sözlerine ekledi. Yılda 250 – 300 milyar dolarlık ihracatı karşılayacak kapasitemiz olduğunu, bu nedenle reel sektörün ihtiyacı olan alanları realize etmeleri gerektiğini söyledi.

Son yıllarda yaşananların Türkiye’nin uyum sağlama ve hızlı aksiyon alma kabiliyetini geliştirdiğini dile getirdi.

1 Nisan’dan sonraki 4,5 yıl boyunca gündemde seçim olmayacağını ve yolumuzda hızlı adımlarla ilerleyeceğimi belirtti. Son 4-5 yılda ekonomide önemli adımlar atıldığını, yatırım ortamının iyileştirildiğini ve iyileştirilmeye devam ettiğini, faiz ve maliyet konusunda da olumlu aşamalar kaydedildiğini ifade etti. Ağır travmatik süreçleri geride bıraktığımızı söyleyen Albayrak, önümüzdeki dönemde çok daha pozitif ve güçlü adımlar atan bir ülke olacağımızı sözlerine ekledi. Yaza doğru cari dengede çok güzel gelişmelerin olacağına dikkat çekerek, ithalattaki köpüğün yerini kaliteli ithalat ve ihracatta daha rekabetçi büyümenin alacağını aktardı.

Merkez Bankası’nın aldığı swap kararının yurt dışıyla ilgili olmadığını söyledi.

Yurt dışı limitlerinin Ağustos ayında belirlenen limit olarak devam ettiğini aktaran Albayrak; “Koca koca ekonomistlerin böyle sorularla karşımıza çıktıklarını veya sağda solda konuştuklarını biliyorum. Sanki birileri, Türkiye swap piyasasında ilişkili kurumlarla bu noktada böyle bir eylem içine girmiş gibi, sanki yabancı yatırımcıyı mağdur ediyormuş noktasında bir adım atmış gibi… Hayır yüzde 25 aynı şekilde devam etti.” şeklinde konuştu. Borsa İstanbul FX Swap Piyasasında işlem hacminin 40 milyar doları geçtiğini hatırlatan Albayrak, bunun daha genişletilmesi için piyasada rekabetin oluşması gerektiğini aktardı.

Yeni ekonomi programının çok disiplinli bir şekilde uygulanarak, dengelenme sürecini hızlandırdığına dikkat çekti.

Seçimden sonra ekonomi alanında yapısal reform hareketlerinin başlayarak, pozitif meyvelerinin alınacağını dile getiren Albayrak; bankacılık, enflasyon ve finansman olmak üzere hemen her alanda değişim olacağını anlattı. Bunların bir kısmının yönetmelik değişimi bir kısmının ise düzenleme şeklinde olacağını dile getirdi.

Hal Yasası’nın da mecliste görüşüleceğini ve sebze-meyve fiyatlarının düşeceğini belirten Albayrak, Türkiye’nin altyapısının, toplumsal bilinç, şuur, farkındalık, resmi okuma, adapte olma gibi alanlarda da çok güçlü olduğunu ifade etti. Bankaların sermayelerinin güçlendirilmesi adına adımların atılmaya devam ettiğini, buna paralel olarak firmaların kredi süreçlerinin de üzerinde durulduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu