Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Albayrak Hal Yasası ve Market Fiyatları Hakkında Değerlendirmede Bulundu

2018 yılı ekonomik gelişmeleri hakkında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonla mücadelede bazı marketlerde istedikleri rakamları görmediklerini söyledi.
Bakan Albayrak Hal Yasası ve Market Fiyatları Hakkında Değerlendirmede Bulundu
Yorum

Adım Adım Ekonomi Antalya Toplantısı’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son dönemdeki gelişmeler ve 2019 yılı hedefleri hakkında genel bir değerlendirmede bulundu.

Enflasyonla mücadele programına aynı şekilde devam edeceklerini, son dönemde faiz oranlarında düşüş trendi yakaladıklarını ve mali disiplinin sürdürüleceğini dile getirdi. Hal yasası ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen Albayrak, marketlerde istedikleri rakamları görmediklerini ve bu konuda marketçilerle görüşeceklerini ekledi.

Bakan Albayrak, marketlerle konuşarak Pazar ile aralarında çok ciddi fiyat farkı olanlara düzenleme getirileceğini söyledi.

Ağustos ayında yaşanan kur ataklarının ülke ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz etki, enflasyonla topyekun mücadele programı sayesinde atlatıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu zor günlerin atlatılması amacıyla birçok ünlü marka ve market zincirleri ürünlerinde indirim kampanyası uyguladı.

Bu programın devam ettirileceğini söyleyen Albayrak, programa az katılım gösteren sektörleri dikkate alacaklarını belirtti. Ek olarak hal yasası ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, bu konudaki tüm kaygıları ele alarak üzerinde durduklarını sözlerine ekledi.

Değişim ve dönüşüm sürecinin yeni başladığını, özellikle enflasyon konusunda ilerleme katettiklerini belirtti.

Türkiye ekonomisinin beş buçuk yıldır yaşananlara rağmen halen dimdik ayakta olduğunu söyleyen Albayrak, maliye ve para politikası konularında oldukça hassas hareket ettiklerini, sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini dile getirdi. ÖTV ve KDV indirimlerine devam ettiklerini, son dönemde oldukça başarılı hazine ihaleleri gerçekleştirdiklerini ve faizlerde önemli düşüş yakaladıklarını anlattı.

%27 seviyesinde olan bir yıllık tahvil faizinin, ayın 15’inde yapılan ihalede %18,98 seviyesine gerilediğini aktardı. Faizlerde son bir-iki ay içerisinde 10 puanın üzerinde iyileşme ortaya koyduklarını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı, kredi maliyetlerinin de düşmeye devam ettiğini vurguladı. Borçlanmada hem ihtimal çeşitliliğinin sağlanacağını hem de borçlanma maliyetlerinin aşağıya çekileceğini söyledi.

2019 yılında enflasyon hedefinin daha da altında güçlü adımlar atılacağını aktardı.

Son açıklanan verilerde tüketici enflasyonunun gerilediği görüldü. 2018 yılında enflasyonla mücadele, Yeni Ekonomi Programı hedefinden çok daha iyi performans sergilediklerinin altını çizen Albayrak, 2019 hedefinin daha da güçlü olacağını dile getirdi. Önümüzdeki birkaç yıl için potansiyel büyümenin daha altında büyüme beklentileri ortaya koyduklarını ve önceliklerinin ekonomik kırılganlıkları bertaraf etmek olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu