Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Albayrak: “Dengelenme Sürecinde Önemli Mesafeler Alındı”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada geride bıraktığımız 2018 yılı hakkında değerlendirme yaptı. Albayrak, Merkez Bankası’nın Hazine’ye 37 milyar lira devredeceğini söyledi.
Bakan Albayrak: “Dengelenme Sürecinde Önemli Mesafeler Alındı”
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada 2018 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2018’in ekonomik açıdan tarihi bir yıl olduğunu, her türlü olumsuzluklara rağmen finansal şokların atlatıldığını belirtti. Disiplin, dengelenme ve değişim sloganı ile bir strateji belirlendiğini, bundan sonraki süreçte çok daha güçlü bir Türkiye olacağını söyledi.

Bakan Berat Albayrak, Ağustos ayında çok önemli dalgalanmalar yaşadığımızı dile getirdi.

Gelinen dengelenme sürecinde çok önemli mesafeler katedildiğini anlatan Albayrak, ekonomide alınan tedbirler sayesinde finansal piyasalarda normalleşmenin sağlandığını söyledi. Sağlam altyapı ve zamanında atılan adımlara, ekonomik programın verdiği güvenin de eklenmesiyle yaz aylarında yaşanan döviz ataklarının başarıyla geride bırakıldığını aktardı.

Finansman ve maliyet açısından daha rekabetçi reel ekonomi oluşması konusunda ilerlenmesi gerektiğini, ekonomiyi en kırılgan hale getiren cari açık sorunun çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Daha kaliteli, ithalata bağımlılığın azaldığı ve üretime dayalı bir büyüme hedefleniyor.

YEP kapsamında sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi ortaya koyduklarını söyleyen Albayrak, ithalata bağımlılığı azaltmanın öneminin bilincinde olduklarını ifade etti. İhracat ve turizmdeki güçlü performans sayesinde bu yıl sonunda %3’lere yakın bir büyüme gerçekleştirmeyi hedeflediklerini, ekonomideki kırılganlıklarla yapılan mücadele sonrasında bugün gelinen seviyede sağlam bir piyasaya kavuştuğumuzu anlattı. İthalata bağımlılığı azaltmanın yanında ekonomideki rekabetçi ortamı da artırmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Hazine’ye 37 milyar lira devredeceğini duyurdu.

Nisan ayında belirlenen 20 milyar liranın 37 milyar lira seviyesine revize edildiğini, bu kaynağın önemli bir kısmının Ocak ayı içerisinde devredileceğini söyledi. Yeni Ekonomi Programı hedeflerinden hiçbir şekilde taviz verilemeyeceğini, etkin nakit yönetimi kapsamında kamu ve piyasa ödemelerinin ekonomik koşullarda hızlandırılarak sunulmasının amaçlandığını anlattı. Halkbank’ın 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi paketi kullandıracağını hatırlatan Albayrak, bu tür desteklerin devam edeceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu