Yatırım yapmaya başla!

Bakan Albayrak Cari Dengenin Çok İyi Yönde Seyrettiğini Söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonla mücadelede alınan önlemleri sıralarken, cari işlemler dengesinin yıl sonunda olumlu anlamda sürpriz sonuçlar verebileceğini belirtti.
Bakan Albayrak Cari Dengenin Çok İyi Yönde Seyrettiğini Söyledi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ziyaretinde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, cari işlemler dengesinin çok iyi ve olumlu yönde seyrettiğini, yıl sonunda bir sürpriz yaratabileceğini söyledi.

Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında gelen rakamlara göre ilk gelen tahminlerin 40 milyar doların altına doğru inmeye başladığımız yönünde olduğunu belirten Albayrak, yıl sonunda cari dengenin çok daha büyük bir sürprize gebe olduğunu, istikametin çok güçlü seyrettiğini ancak daha fazla detay vermek istemediğini dile getirdi.

Bakan Berat Albayrak, koordinasyonun çok hızlı refleksler vererek, son dönemde yaşanan sıkıntıların püskürtüldüğünü belirtti.

Döviz kurlarındaki spekülatif ataklarla ilgili konuşan Albayrak, yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği hızlı, güçlü, aktif karar alma mekanizmaları sayesinde, koordinasyonla çok hızlı refleksler vererek, bu sürecin birçoğunun bertaraf edildiğini ve püskürtüldüğünü söyledi.

Türkiye ekonomisinin milletin refahını ve milli para birimini hedef alan bu ataklara karşı, 2 ay gibi bir süre içerisinde, ülkemizin çok büyük tecrübe kazandığını, ekonomimizde meydana gelen etkileri teker teker ortadan kaldırmaya başladıklarını açıkladı.

Ağustos ayında yaşanan sürecin, 2008 krizinden farklı olarak kur, faiz ve enflasyon noktasında çok büyük bir operasyon olduğunu anlattı.

Yeni sistem dahilinde geliştirilen refleks mekanizmaları sayesinde çok ciddi tedbirler aldıklarını, bu doğrultuda mücadele alanlarının en başına enflasyonu koyduklarını, Eylül ayı enflasyon raporuna bakıldığında, büyük operasyonu 2 ayda püskürttüklerini bir kez daha vurguladı. Ekim ayında açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na toplumun ve tüm paydaşların katıldığını söyleyen Albayrak, Kasım ve Aralık aylarında çok daha güçlü ve pozitif yansımalarını alacaklarını dile getirdi.

Yapısal dönüşümleri hayata geçireceklerini söyleyen Bakan Albayrak, “Kolay olanı herkes yapar önemli olan zor olanı yapmak. Biz her pozitif gelişmeyi vatandaşımıza yansıtmayı devam edeceğiz. Akaryakıt maliyetlerini çok düşük seviyelerde kalmasını sağladık. Kurdaki sağlanan bu düşüş, petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası bunları vatandaşımıza indirim olarak yansıtmaya başladık. “ şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonla mücadele için bir dizi önlem aldıklarını belirterek, bugüne kadar atılan adımları sıraladı.

Geçtiğimiz günlerde ÖTV ve KDV indirimlerinin müjdesini veren Albayrak, enflasyonla mücadele kapsamında; gıda enflasyonuna karşı adımlar atmaya devam edeceklerini, cari işlemler dengesinin çok iyi seyrettiğini ve yıl sonunda olumlu anlamda bir sürpriz verebileceğini, iktisadi faaliyetleri durdurmadan yollarına devam edeceklerini söyledi.

Birkaç aylık fiyat davranışlarının geride kaldığını ve artık reel sektörden çok daha bilinçli adımlar beklediklerini, kimsenin piyasadaki güçlü ve pozitif havayı bozmasına izin vermeyeceklerini, bugün itibarıyla kredilerde rakamın %30’un altına geldiğini ve bunun daha da düşeceğini anlattı. Mevduat ve kredi faizlerinde de düşüş olduğunun altını çizen Albayrak, spekülatif atakların likidite sorununa yol açmaması için ciddi tedbirler aldıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum