Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar’dan Yunanistan Çıkışı: Biz Haklıyız, Güçlüyüz

MSB Hulusi Akar, tahıl sevkiyatının kaldığı yerden devam edeceğini duyurdu. Ayrıca gündeme dair kritik meselelere de değindi.
Bakan Akar’dan Yunanistan Çıkışı: Biz Haklıyız, Güçlüyüz
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, Habertürk’ün özel yayınına katılarak Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Gündemde terörle mücadele, Yunanistan, ABD ile F-16 süreci, tahıl koridoru ve kimyasal silah gibi meseleler yer alıyor.

Terörle mücadele konusunda tugayın önemli bir yere sahip olduğunu, burada önemli faaliyetlerin icra edildiğini söyledi. Terörle mücadelenin Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) büyük bir başarı hikayesi olarak yer aldığını ve TSK’nin kendisine verilen görevi alnının akıyla yaptığını belirtti.

TSK’nın nefesinin teröristlerin ensesinde olduğunu söyleyen Akar, “Teröristlerin büyük bir çöküş içinde olduklarını görüyoruz. Şımarıklık asla söz konusu değil. Biz artan bir tempoyla teröristi kaynağında yok etmek amacıyla, son terörist etkisiz hale getirilen kadar azimliyiz, kararlıyız. Teröristlerin tek çıkar yolu teslim olmak.” dedi.

Bunların adalete teslim olmaktan başla çareleri olmadığını, çıkış yolu varmış gibi davrandıklarını sözlerine ekledi. 21 Temmuz 2015 tarihinden bu yana 36 bin 509 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Kimyasal Silah İddialarına Yanıt

Terör örgütünün kimyasal silah iddiasını her zaman yaptığını, ne zaman çöküş yaşasalar bu iftiraya başvurduklarını söyledi. Bunun bir iddiadan öte, alçakça bir iftira olduğunu dile getiren Bakan Akar, hiçbir masum insana zarar vermemek için ellerinden geleni yaptıklarını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

“Bizde kimyasal silah olmasının saklanması mümkün değil. Uluslararası hukukun müsaade ettiği konularda dahi biz uygun, ahlaki görmezsek yapmıyoruz. Biz gerçekten çok duyarlıyız, çok hassas davranıyoruz. “ diyen Akar, iftira yapanlar hakkında hukuki sürecin başlatıldığını söyledi.

Tahıl Sevkiyatına Devam Ediliyor

Ardından sözü Rusya-Ukrayna meselesi ve tahıl koridoruna getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çatışmanın çıkmasını önlemek için çok uğraştığını, Türkiye’nin her iki tarafla da görüşerek tahıl koridoru konusunda iki belge imzaladığını hatırlattı.

Birleşmiş Milletler’in katkılarıyla yapılan bu anlaşma sayesinde Ukrayna’dan 10 milyon ton tahılın çıktığını ancak 29 Ekin’de Rus gemilerine yapılan saldırı nedeniyle Rusya’nın anlaşmayı askıya aldığını belirtti.

Gıda fiyatlarının artmasının önüne geçmeleri gerektiğini Rus yetkililere ilettiklerini söyleyen Akar, onların da endişelerini bildirdiğini anlattı. Bunun insani bir konu olduğunu ve bugün saat 12.00 itibarıyla tahıl sevkiyatının kaldığı yerden devam edeceğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün katıldığı bir televizyon programında sevkiyatın bugün yeniden başlayacağını duyurdu.

F-16 Tedarikinde Olumlu Girişimleri Bekliyoruz

Kıbrıs’ta uzun yıllardır sorun olduğunu belirten Akar, “Biz dost ve müttefiklerimizden KKTC’nin tanınmasını bekliyoruz” dedi.

Yunanistan ile yaşanan sorunlara değinerek, karşılıklı diyalogla barışçıl yollarla konuşulması gerektiğini ifade etti. Yunanistan’da ve Türkiye’de görüşmeler olduğunu, dördüncü toplantı için iki yıldır beklediklerini ifade ederek, “Bizim diyalogla sorunumuz yok. Biz haklıyız, güçlüyüz. 2 yıldır muhataplarımızı bekliyoruz. Ümidimizi kaybetmedik.” şeklinde yorum yaptı.

ABD’nin stratejik bir ortağımız olduğunu söyleyen MSB Akar, F-16 tedarik çalışmalarının 2021 yılı Haziran ayında başladığını ve devam ettiğini söyledi. Yapılan başvuruların ardından 4 toplantı yaptıklarını, ABD’deki seçimler nedeniyle şu an bekleme aşamasında olduklarını ve tedarik çalışmaları konusunda olumlu girişimleri beklediklerini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.