Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Açıkladı: Ev Fiyatları Nasıl Belirlenecek?

Bakan Kurum, Sosyal Konut Projesi ile ilgili soruları cevapladı. Fiyatların nasıl belirleneceğini, arsa fiyatlarının nasıl olacağını açıkladı. İşte detaylar,
Bakan Açıkladı: Ev Fiyatları Nasıl Belirlenecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz gün başvuruları başlayan Sosyal Konut Projesi ile ilgili soruları cevapladı. Başvuru sayısı hızla artmaya devam ediyor. Projeye ilgi büyük gibi görünse de sosyal medyadan tepkiler ve eleştirilerin de ardı arkası kesilmiyor.

Kurum’un vermiş olduğu bilgilere göre Sosyal Konut Projesi’ne başvuru sayısı 15 Eylül itibarıyla 1 milyon 565 bin 841’e ulaştı. Bakan, 2023-2028 yılları arasında hedeflerinin 500 bin konut ve 50 bin iş yeri olduğunu belirtti.

Sosyal Konut Projesi’nde Ev Fiyatları Nasıl Belirlenecek?

Kurum, vatandaşların kuralara dahil olup şerefiyeye göre o bölge için ortalama bedeller ödeyeceklerini ifade etti. Kura sistemi olduğu için bir müdahalenin veya vatandaşlardan bu konuda gelen talep haklarının söz konusu olmadığını söyledi.

Büyükşehirde olmayan vatandaşların, 3+1 olan 105 metrekarelik konut için toplam 850 bin TL’yi 3187 TL’den başlayan taksitlerle ödeyebileceğini bildirdi. İzmir ve Ankara’da konut fiyatları 950 bin TL olacak.

Konutu alan kişilerin, istediği fiyattan kiraya verebileceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Arsa Fiyatları Ne Kadar?

Ankara’da 350 metrekare müstakil arsanın fiyatının 393 bin TL bedelle verileceğini dile getirdi. Ancak burada yüzde 30 indirim yapacaklarını, arsa fiyatının 280 bin TL olacağını ve 28 bin TL peşinat olacağını söyledi.

“Vatandaşlarımızdan Gelen Talepleri Not Aldım”

Konut sıkıntısı çeken, kira fiyatlarında artış olan bölgelerden talepleri topladıklarını belirtti. Gittiği her ilde yaptığı toplantılarla vatandaşlardan gelen talepleri not aldığını aktardı.

81 ilde nüfus oranlarına eş konut sayıları belirlediklerini, konutların sosyal alanlarıyla yapılacağını bildirdi. Ticaret alanı, okul, park gibi günlük ihtiyaçların karşılanması için her şeyin yapılacağını ifade etti.

Arsa alanları için de açıklamalarda bulunan Bakan, fiyatların artış gösterdiği illerde hazine mülkiyetindeki arazileri vatandaşların uygun fiyatlarla konut yapabilmesi adına planlayacaklarını duyurdu. 60 milyon metrekarelik alan ayırdıklarını vurguladı. Arsa için başvurular 10 Ekim’den 7 Kasım’a kadar devam edecek.

“Yöresel Bölgelerin İhtiyaçlarına Göre Proje Geliştiriyoruz”

Bölgesel ve yerel taleplerin ne olduğunu dikkate alarak projeleri geliştirdiklerini, Ege ve Akdeniz’in belirli bölgelerinde balkon ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Bu bölgelerde yöresel ihtiyaçlara göre projenin geliştirildiğini kaydetti.

Tapu Devri

Kurum, tapu devri konusunda fırsatçılara müsaade etmeyeceklerini, önceliklerinin gerçekten ev ihtiyacı olan dar gelirli vatandaşların ev alması olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili incelemelerin yapılacağını vurguladı.

Cayma Hakkı Olacak mı?

Bakan, konutun borcunun bitmeden başkasına devredilemeyeceğini hatırlattı. Vatandaşın evi alıp ödeme güçlüğü çektiği durumda, vatandaşa ihtar çektiklerini bildirdi. Bu zamana kadar iade edeni görmediklerini, iade durumunda da vatandaşların ödediği paraları geri verdiklerini vurguladı.

Ülke genelinde gençler için 50 bin konutluk kontenjan ayrılacağını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.