Yatırım yapmaya başla!

Baidu Yatırımcısına Göre Google’ın Çin’e Dönmek için Bir Şansı Var

Çin’in en büyük arama motoru Baidu’nun ilk yatırımcılarından Jixun Foo, bugün verdiği bir demeçte Google’ın Çin’e dönmek için şansının olduğunu söyledi. Ayrıntılar aşağıda;
Baidu Yatırımcısına Göre Google’ın Çin’e Dönmek için Bir Şansı Var

Çin’in Guangdong eyaletinin merkezi Guangzhou’da yapılan CNBC East Tech West konferansında konuşan Jixun Foo, ABD’li arama motorunun Çin’e dönmek için bir şansı olduğunu söyledi. Girişim sermayesi şirketi GGV’nin yönetici ortağı ve Baidu’nun ilk yatırımcılarından olan Foo ayrıca Google’ın başarılı olmak için Çin’de yerel taleplere uyum sağlamak zorunda kalabileceğini belirtti. Ve bu noktadaki düşüncesini şöyle anlattı:

“Geri dönmek için her zaman bir şans var… Piyasa yeteri kadar büyük fakat Google’ın ya da herhangi başka bir yabancı şirketin kendini ayarlaması gereken bir düzenleyici faktörü var. Bunun yanında bir de servisinizi yerelleştirmek zorunda olmanız gibi bir gerçek var.”

İlgili haberde, Google’ın Çin’e geri dönme şansı olduğunu savunan Jixun Foo’nun girişim sermayedarı olarak ilk yatırımını ülkenin en büyük arama motoru Baidu’ya yaptığı vurgulandı.

Baidu Yatırımcısı  Jixun FooSonuçta Google’ın Çin’e dönmesi en çok Baidu’nun işlerini zorlaştıracaktı ama Foo yine de şirketin ülkeye pekala dönebileceği görüşünü savundu. Buna göre risk sermayedarı, Google’ın Baidu’nun kendi yerel stratejisini izleyerek ülkeden çıktıktan 8 yıl sonra Çin’e başarılı bir şekilde dönüş yapabileceği konusunda kararlıydı.

“Baidu arama motorunu başlattığında, hizmetini tüketicinin özel ihtiyaçları ile yerelleştirdi, 2003’te bir mp3 araması başlattı ki bu tüketicinin isteyeceği bir şeydi.” ifadeleriyle de bunu kanıtladı.

Baidu Yatırımcısı  Jixun Foo Google'ın Çin'e Dönmesi için Şans Var Google’ın da Baidu gibi bir yol izleyebileceğini savunan risk sermayedarı, Baidu’nun neredeyse 20 yıl önceki başlangıcında bu kadar büyüyebileceğini hiç düşünmediğini kaydetti. Ve “2000 yılında Baidu’ya yatırım yaptığımda, Google’ın nerede olduğundan emin değildim. Onun kurumlar/işletmeler arası ticaret hizmetleri olduğunu düşündüm. Bilgi servislerine talep olduğunu ve aramanın değerli olduğunu söyledim” diyerek konuşmasına devam etti.

Risk sermayedarı ayrıca başta Baidu kurucusu Robin Li olmak üzere trendlerin ve insanların girişim üzerine bahse girmesine yardım ettiğini dile getirdi.

Baidu Yatırımcısı  Jixun Foo Google Çin Yorumu Verilen bilgiler arasında Silikon Vadisi, Şangay ve Pekin merkezli olan girişim sermayesi şirketi GGV’nin 18 yılda 2 milyar dolar topladığı gerçeği de vardı. GGV aracılığıyla Alibaba ve Didi Chuxing’e de yatırım yapan Foo, teknoloji şirketlerinin büyümeyi finanse etmek için daha önce hiç olmadığı kadar büyük sermayeler topladıklarını da aktardı.

Hong Kong pazarında iş yapmayı seçen firmaların Çin bağlamında takdir edilmesi gerektiğini de bildiren Jixun Foo, Hong Kong’un iyi bir seçim olduğunu kaydetti. Tüm bunların yanında risk sermayedarı ABD’li yatırımcıların Alibaba ve Amazon arasında kolay karşılaştırmalar yaparken Çin’in teknoloji manzarasını daha incelikli bir şekilde anlamaları gerekeceğini de vurguladı. Ve konuşmasını şöyle bitirdi:

“Alibaba ile Amazon’u kıyaslamak kolay fakat Çin’deki genel manzara ve altyapı çok farklı. Alibaba bir finansal hizmetler sağlayıcısı haline geliyor. Biz, pazarın neye benzediğini, tüketicinin neyi talep ettiğini ve pazarın nasıl geliştiğini ele almak zorundayız. Bu şirketler pazarla birlikte gelişiyor ve bu yüzden ABD karşılaştırmaları için çok farklı bir hale geliyorlar.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum