Yatırım yapmaya başla!

Çinli Baidu Pekin’de Otonom Sürüş için İzin Alan İlk Marka Oldu!

Uber kazası hala tartışılırken, Çinli Baidu’nun otonom araçlarını test etmek için Pekin’de izin aldığı duyuruldu. Detaylar haberimizde;
Çinli Baidu Pekin’de Otonom Sürüş için İzin Alan İlk Marka Oldu!

Teknoloji devi Baidu, Çin’in başkenti Pekin’de otonom araç için izin alan ilk marka oldu. Şirketten yapılan açıklamaya göre Baidu’nun otonom araçları başkentin az nüfuslu 33 yolunda test sürüşüne çıkmak için izin aldı. Ve şirket, bu duyuruyla gündemde şok etkisi yarattı.

Zira Uber’in sürücüsüz aracının bir kişinin ölümüne yol açtığı olay hala tartışılırken, Baidu’dan gelen hamle tüm dünyayı şaşırttı. Çünkü yaşanan olay sonrasında Uber ile Toyota’nın sürücüsüz araç testlerini askı aldıklarını açıklamışlardı. Ancak Baidu, tam tersi şekilde hareket ederek Pekin’deki adımıyla otonom araç liderliğine oynadığını gösterdi.

Çinli teknoloji devinin, Pekin’de otonom sürüş testi için izin alan ilk firma olması ve Perşembe günü 5 aracını yollara çıkarması gündeme bomba gibi düştü.

Baidu'nun Sürücüsüz Aracı Yollara ÇıktıBaidu Başkan Yardımcısı Zhao Cheng konuyla ilgili olarak; “destekleyici politikalarla; Pekin’in otonom sürüş için yükselen bir merkez olacağını düşünüyoruz” dedi. Ayrıca otonom sürüşün önünü tamamen açmak için daha fazla ortakla çalışmayı umut ettiklerini belirtti.

Yeri gelmişken; Baidu’nun geçtiğimiz yıl 10 milyar yuan (1.5 milyar dolar) değerinde otonom sürüş fonu oluşturduğunu ve şirketin 3 yıl içinde 100 projeye yatırım yapmayı planladığını belirtelim.

Baidu'nun 1.5 Milyar Dolarlık Otonom Sürüş FonuSonuçta; Baidu otonom sürüş konusunda Waymo, Tesla ya da diğer rakiplerinin gerisinde kalmak istemiyor. Ancak Çinli şirketin söz konusu hamleyi şu günlerde yapması, epey ilgi çekti!

Nedeni ise Çin hükümetinin otonom araçlara yeşil ışık yaktığı şu günlerde manşetleri süsleyen olayların başında yaşanan Uber kazasının gelmesi.

ABD'li Şirketler Otonom Sürüşü Durdururken Baidu Pekin'de Yollara Çıktı Kısacası; sürücüsüz araçların ne kadar güvenilir olduğu konusunda sürdürülen tartışmalar var. Örneğin; Uber’in ölümle sonuçlanan kazasının paylaşılan görüntüleri üzerine pek çok kişi sürücünün suçlu olduğunu öne sürüyor. Bazıları da sistemin yayayı son ana kadar fark edemediğini vurguluyor.

Bütün bunlar yaşanırken; Uber halka açık yollarda yapılan tüm sürücüsüz araç testlerini durduğunu açıklamış ve olaydan dolayı derin üzüntü içinde olduğunu belirtmişti. İlaveten; Uber’in olayının ardından Toyota da sürücüsüz araç testlerini geçici olarak askıya aldığını duyurmuştu. Fakat Çinli Baidu, ABD’li şirketlerin aksine sürücüsüz araç testleri için Pekin yollarına çıkmayı tercih etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum