Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Arama Motoru Devi Baidu Google Translate’e Rakip Olacak Çeviri Uygulaması Geliştiriyor

Çin’in dev şirketlerinden Baidu, STACL adı ile geliştirmekte olduğu anlık çeviri projesi ile Google Translate’e rakip olmayı planlıyor.
Çin’in Arama Motoru Devi Baidu Google Translate’e Rakip Olacak Çeviri Uygulaması Geliştiriyor
HABER GİRİŞ

Bilindiği üzere Çin’de internet kullanımı diğer dünya ülkelerine göre daha izole şekilde gerçekleşmekte. Başta dünyanın en büyük arama motoru olan Google olmak üzere pek çok önde gelen internet sitesi ve uygulama Çin’de erişime engellenmiş durumda. Buna karşılık Çinli kullanıcıların en çok kullandığı arama motorlarının başında Baidu geliyor.

Çin’in kullanıcı kitlesi baz alındığında Baidu’nun oldukça yüksek bir kitleye hitap ettiğini söyleyebiliriz. Arama motoru devi Baidu, Google ile de pek çok alanda rekabet ediyor. Şirket son olarak STACL adı verdiği proje ile Google’ın çeviri uygulamasına rakip olmayı planlıyor.

Baidu STACL ile Çeviri İhtiyacına Cevap Verecek

Baidu STACL ile Çeviri İhtiyacına Cevap Verecek

Çinli arama motoru devi STACL projesi ile Google’ın en çok uygulamalarından biri olan Translate’in karşısına çıkıyor. Google bilindiği üzere dünya genelinde çeviri uygulamaları arasında açık ara lider konumda. Ancak buna rağmen Google’ın da anlık çeviri alanında yetersiz kaldığı zamanlar olabiliyor.

Baidu’nun geliştirmekte olduğu STACL projesi yapay zeka desteğine sahip olacak. Dünya genelinde yaygın olarak konuşun diller arasında çeviri yapabilecek olan STACL’ın asıl hedefinde ise Çince ve diğer diller arasında çeviri yapmak yer alıyor. Bu noktada Çince dilinin İngilizce’ye çevirisinin yapılması daha karmaşık olması Baidu için dezavantaj.

GCM Yatırım Banner

Ülkede Google kullanımının son derece kısıtlı olduğunu düşünecek olursak, Baidu’nun çeviri alanındaki bu hamlesi özellikle Çin’deki kullanıcı kitlesi ve ülkeye gelen turistler açısından oldukça yararlı olacaktır. Çin’e gelen turistlerin Çince – İngilizce çevirisi yapma gereksinimi oldukça yüksek oluyor. Bu alanda önemli bir açığı kapatması beklenen Baidu’nun yeni projesinin ne zaman hayata geçeceği ise henüz bilinmiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın