Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Baidu’nun Yapay Zeka Uzmanı COO’sunu Kaybetmesi Hisseleri Düşürdü!

Baidu COO’su Qi Lu’nun görevden ayrılacağının duyurulması, Çinli teknoloji devinin hisselerini düşürdü. İşte detaylar;
Baidu’nun Yapay Zeka Uzmanı COO’sunu Kaybetmesi Hisseleri Düşürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli teknoloji devi Baidu’nun hisseleri, dünkü haberlerin ardından düşüşe geçti. Baidu tarafından yapılan yazılı açıklamada; Qi Lu’nun Temmuz 2018 itibarıyla şirketteki COO görevini ve diğer aktif yönetim rollerini bırakacağı belirtildi.

Baidu ekibine geçen sene katılmış olan ve yapay zeka uzmanı sözleriyle tanımlanan Qi Lu, o zamandan bu yana şirketteki projelerin çoğunda aktif olarak görev yapmış, firmaya büyük katkılar sağlamıştı. İşte bu nedenlerde dolayı; Baidu hisseleri duyurunun hemen ardından % 9’un üzerinde düşüş yaşayarak değer kaybetti.

Ülkeler arası yapay zeka savaşının tüm hızıyla devam ettiği günümüzde, Qi Lu’nun istifası haliyle yankı uyandırdı.

Baidu Qi Lu’nun istifası Hisseleri DüşürdüÇünkü Çin – Amerikan yarışında; Çinli teknoloji devi Baidu’nun yapay zeka liderini kaybetmesi büyük bir kayıp olarak nitelendirildi. Öte yandan; Qi Lu’nun şirkette iki yılını bile doldurmadan ayrılacak olması da dikkat çekti. Çünkü Baidu, eski Microsoft yöneticisi Qi Lu’yu 2017’nin Ocak ayında CEO Robin Li’ye rapor verecek şekilde işe almıştı.

Baidu’nun öncesinde Microsoft Office uygulamalarından sorumlu bir başkan yardımcısı olan Qi Lu, IBM ve Yahoo’da da çalışmıştı.

Qi Lu COO Görevini Şahsi ve Ailevi Nedenlerden Dolayı BırakıyorKısacası; istifa haberinin Baidu hisselerini düşürmesi şirketin kaybının ne kadar büyük olduğu yönünde de fikir verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan CEO Robin Li de Qi’nin Baidu’ya katılmasıyla birlikte şirkette pek çok olumlu değişiklik gördüklerini, Qi’nin işe bağlılığı, teknolojiye bakış açısı ve çalışma prensiplerinden çok etkilendiğini belirtti.

Lu ise kişisel ve ailevi sebeplerden dolayı Çin’de tam zamanlı çalışmaya devam edemeyeceğini, ABD’de daha çok zaman geçireceğini dile getirdi.

Qi Lu Biadu Araştırma ve Geliştirme Çalışmalarına OdaklanacakDiğer taraftan; Baidu için tam zamanlı çalışmaya devam edemeyecek olsa da yönetimdeki başkan yardımcılığı görevini sürdüreceğini, araştırma ve geliştirmeye odaklanacağını söyledi. Buna ek olarak; yapay zeka konusundaki öncülerden Baidu’nun teknolojiye geçişinde yer aldığı için onur duyduğunu aktardı.

Nihayetinde; ABD’de 40’ın üzerinde patent sahibi olan Lu’nun Baidu COO’su olarak görev yapmayacağının duyurulması pek iyi olmadı. Gerçi kendisinin de belirttiği gibi Lu, bir yandan ABD’de ailesiyle daha çok zaman geçirirken bir yandan da geleceğiyle ilgili iyimser düşündüğü Baidu’yu desteklemeye devam edecek. Ama tabii bu tam zamanlı görevinin yerini tutmayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu