Yatırım yapmaya başla!

Çinli Baidu’nun Yapay Zeka Platformuna Toyota ve Geely de Ortak Oldu!

Dünyanın en gelişmiş yapay zeka ekosistemini yapan Baidu, dev otomotiv şirketlerinden Toyota ve Geely'le de el sıkıştı.
Çinli Baidu’nun Yapay Zeka Platformuna Toyota ve Geely de Ortak Oldu!

Otonom ve yapay zekalı sürüşlere yönelik, Çin’in teknoloji devi Badiu, sağlam iki firmayla işbirliğine giriyor. Volvo ve Lotus gibi şirketleri bünyesinde tutan Geely’nin özerk sürüş araçlara olan yatkınlığını biliyoruz. Keza Toyota’da Lexus üzerinden tanıttığı en son P4 sistemi, gelişmiş LIDAR sensörlerle donatılmıştı.

Baidu’nun önceki ortaklarından BlackBerry’de otonom araç geliştirme çalışmalarına başlamıştı. Seviyeleri artırılan bu otomatik sürüş pozisyonlu araçlar için ülkelerde dolaşım izinleri de verilmeye başlandı. Japon ve Çinli şirketlerin, yazılımlarından yararlanacağı Baidu ile nasıl bir ortaklığın içerisine girmişler onlara bakalım!

Toyota’nın ve Geely’nin Baidu’dan yararlanacakları alanlar farklı.

Carscoops‘un haberine göre Toyota, e-Palette araçlarına yönelik bir otonom yazılım türüne başvuracak. Baidu mühendislerince yazılan Apollo Minibüs yazılımı, Japon markanın otonom otobüsleri üzerinde kullanılacak.

Diğer bir taraftan Toyota’nın da kendi bünyesinde oluşturduğu otomatik sürüş araç yazılımlarını, Baidu’da keşfetmek istiyor. Yani firmalar kendi uzmanlık alanlarında öncülük edecekler.

Neden Toyota veya Geely’nin yeni sürüş tekniğine ihtiyaç duyuyor diye düşündüğümüzde; Baidu’nun 2017 yılında ortaya çıkardığı Apollo platformu, dünyanın en büyük otonom ekosistemi olarak görülüyor.

Çinli Geely de farklı bir Baidu yazılımından faydalanacak.

Çinli şirketler, akıllı bağlantı ve mobilite gibi bir dizi farklı alanda buluşacaklar. Yanılmıyorsak Geely, bundan sonraki aşamada araç profilini şehir içi elektrikli bir otonom araç olarak oluşturacak. Ayrıca araç içi bağlantılarında, uzaktan erişim ve yönetim gibi gelişmiş yazılımlardan da yararlanılacak.

Apollo’nun kurulması kendisi dahil yüzlerce şirketin özerk sürüş projelerini hızlandırıyor. Baidu’nun otomotiv devlerinden Geely ve Toyota ile işbirliğine adım atmış olsa da devamında Daimler, Volvo, Ford ve BMW‘de aynı Apollo sistemlerinden yararlanmak için imza attı.

Şimdilik ucu açık ve geliştirilmeye aç olan bir sektörde Çinli şirket yapay zekada dünyanın tepesinde olmak istiyor. Aynı şeyler elektrikli araçlarda da geçerli. Farklı tür marka araçlarıyla çıkılan yollarda, belirlenen güzergahlarda sistemlerin sürüş teknikleri, hesaplamaları ve verilecek kararları ne kadar hızlı analiz ettiğine bakılıyor.

Çin’in caddelerinde bu iş için izin olsa da Baidu’nun henüz Amerika Birleşik Devletleri’nde testlerini gerçekleştiremediğini biliyoruz. Toplamda 130 şirkete ev sahipliği yapan Apollo’nun bakalım bir sonraki ortağı kim olacak?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum