Yatırım yapmaya başla!

BAĞ-KUR’lulara İlk Aya İlişkin Emekli Maaşı 5 Gün İçinde Ödenecek

Yapılan yeni düzenlemeye göre, BAĞ-KUR’lular, ilk aya ilişkin emekli aylıklarını, dilekçelerini teslim ettikten sonraki beş gün içinde alabilecekler. Detaylar şöyle…
BAĞ-KUR’lulara İlk Aya İlişkin Emekli Maaşı 5 Gün İçinde Ödenecek

Sosyal Güvenlik Kurumu, normal şartlarda Emekli Sandığı aylıklarını her ayın 1 – 5’i arasında, SSK’lıların aylıklarını 17 – 26’sı arasında, BAĞ-KUR’luların aylıklarını ise 25 – 28’i arasında ödüyor. BAĞ-KUR ve SSK’lıların emekli aylığı dilekçeyi verdikleri tarihi izleyen ay başından olmak üzere bağlanıyor.

Yani 13 Kasım’da emeklilik dilekçesi verildiyse, emekli aylığı 1 Aralık’tan itibaren bağlanıyor. Fakat ödemeler daha sonra gerçekleştiriliyor. Emeklileri sevindirecek yeni habere göre, emekli aylıklarının dilekçelerini teslim ettikten sonraki 5 gün içerisinde hesaplarına yatırılacağı bildirildi.

Emekli Sandığı üyelerinin emeklilik işlemleri tamamlandıktan sonra SSK ve BAĞ-KUR’lularda olduğu gibi beklenmiyor.

Eski uygulamada 13 Kasım’da dilekçe veren bir BAĞ-KUR’lu, ilk emekli aylığını 25 – 28 Aralık tarihleri arasında alabiliyordu. Tahsis numarasının son rakamına göre ödemesi 28 Aralık’ta yapılan BAĞ-KUR’luya, 1- 28 Aralık tarihlerine yönelik emekli aylığı ile 29 Aralık – 28 Ocak tarihlerine ait aylığı ödenebilecekti.

Eğer evraklarda bir sorun çıkar da aylık bağlama işlemi Aralık ayına sarkarsa, ödemeler 28 Ocak’ta yapılabilecekti. Ancak yeni düzenlemede emeklilerin ilk aya ilişkin maaşlarını almaları için bu kadar beklemelerine gerek kalmayacak. 13 Kasım’da dilekçesini veren birisi Aralık ayının ilk 5 günü içinde banka hesaplarında aylıklarını görebilecekler.

Söz konusu uygulama SSK emeklilerinde 2019’un başından itibaren uygulamaya konulacak.

Emeklilerin üçte ikisinin SSK’lılardan oluştuğuna dikkat çeken SSK yetkilileri, bu tarafta da altyapı hazırlıklarının sürdüğünü ve yıl sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını belirtti. SSK emeklileri de hazırlıklar tamamlandıktan sonra, ilk aylıklarını 5 gün içinde almaya başlayacaklar.

Sigortalılara ait tüm bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılmasıyla emeklilik işlemlerinin de kısaldığı belirtilirken, belgelerde eksiklik olmaması veya kurumlar arasında yazışma yapılmasına gerek duyulmaması halinde, dilekçe verildikten sonra bir hafta içinde emeklilik işlemlerinin tamamlanmaya başladığı bildirildi. Sigorta girişi eski olan veya farklı şehirlerde çalışması bulunan kişilerin verilerinin bazen tam görünmediği, eksiklerin tamamlanması için yazışma yapılması zorunluluğu nedeniyle gecikme olduğu, tüm bu olumsuzlukların olduğu varsayılsa bile emekli aylığı bağlama süresinin 13 gün olduğu belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum