Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAE Yapay Zeka Bakanı: “Teknolojiyi Petrol ile Birleştiren Kazanacak”

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Yapay Zekadan Sorumlu Bakan olan Omar bin Sultan Al Olama, bugün katıldığı ADIPEC petrol zirvesinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
BAE Yapay Zeka Bakanı: “Teknolojiyi Petrol ile Birleştiren Kazanacak”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı’nda (ADIPEC) konuşan Omar bin Sultan Al Olama; yeni petrolün bilgi olduğunu söyledi. Fırsatların sınırsız olduğunu dile getiren Omar bin Sultan Al Olama, bazılarının yapay zekanın 2020 yılına kadar enerji sektörüne 2.85 milyar dolarlık katkı yapacağını öngördüğünü vurgulayarak; “bu bir başlangıç ancak etki bundan çok daha büyük olacaktır” dedi.

Dünyanın en büyük halka açık petrol şirketlerine gönderme yapan Yapay Zeka Bakanı, bu şirketlerin enerji sektöründe hızla gelişen yapay zekayı kucaklamak için elinden geleni yapmaları gerektiğini söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri yetkilisi Omar bin Sultan Al Olama, veri ile petrolü birleştiren herhangi bir şirketin ya da herhangi bir hükümetin daha önce hiç görülmemiş getiriler elde edeceğini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri yetkilisi Omar bin Sultan Al Olama Dünyanın ilk yapay zeka bakanı olarak da bilinen Omar bin Sultan Al Olama ayrıca; “başka hiçbir yerde bulunamayan karlarla birlikte daha düşük maliyetler göreceğiz” diyerek dikkat çekti. Petrol ve gaz piyasasının şu anda dünyadaki enerji talebinin yaklaşık yüzde 50’sini temsil ettiğinin üzerini çizen BAE Bakanı, önümüzdeki yıllarda veri, blockchain, şeylerin interneti ve diğer gelişmekte olan teknolojilerin eklenmesiyle birlikte sektörün kökünden değişeceğini aktardı.

Bunların yanında Olama, teknolojik gelişmelerin yakında enerji sektörünü daha da sürdürülebilir hale getireceğini, aynı zamanda yöneticilerin her alanda daha iyi kararlar almalarını sağlayacağını bildirdi.

Yapay Zeka Bakanı Teknoloji ve Petrol Birleştiren Kazanacak Açıklaması “Fırsatlar sınırsız, bazıları yapay zekanın 2022 yılına kadar enerji sektörüne 2.85 milyar dolarlık bir katkı sağlayabileceğini söylüyor ancak bu bir başlangıç ve etki bundan çok daha büyük olacak” diyen BAE Yapay Zeka Bakanı, veri ile teknolojiyi birleştirecek şirketin ya da hükümetin bundan hiç görülmemiş kazanç elde edeceği yönündeki yorumuyla da bir nevi sinyal gönderdi.

İlgili haberde birçok petrol şirketinin dört yıl önce petrolün varil başına 100 dolarlık seviyede olduğu zamana göre çok daha fazla serbest nakit oluşturdukları kaydedildi.

BAE Yapay Zeka Bakanı Petrol Şirketlerinin Dikkatine Kaldı ki bu büyük ölçüde düşüş sırasında alınan derin maliyet düşürücü önlemlerden kaynaklanıyordu. Bu da petrol fiyatları üç haneli rakamlardan daha da uzaklaşırken petrol devlerinin sağlıklı bir fazlalık sağlayabilecekleri anlamına geliyordu. Brent petrolün fiyatı da Salı sabahı 70 doların altına düşmüştü.

GCM Yatırım Banner

Nihayetinde BAE’nin Yapay Zeka Bakanı uluslararası ve ulusal petrol şirketlerinin gelecek yıllar boyunca gerçekten üstün olabilmeleri için teknolojik gelişmelere adapte olabilmeleri için gerekli adımları atmaları gerektiğini tekrar tekrar vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.