Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAE, Tarihindeki En Yüksek Yabancı Yatırım Düzeyine Ulaştı

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı ve Dubai Emiri Şeyh Al Maktum, ülkenin tarihindeki en yüksek doğrudan yabancı yatırım düzeyine ulaştığını söyledi.
BAE, Tarihindeki En Yüksek Yabancı Yatırım Düzeyine Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, yaptığı açıklamada, ülkenin tarihindeki en yüksek doğrudan yabancı yatırım girişine ulaştığını söyledi.

Al Maktum, 2022 yılında ülkenin 84 milyar dirhem (23 milyar dolar) tutarla tarihindeki en yüksek doğrudan yabancı yatırım düzeyine ulaştığı bilgisini verdi.

Sosyal medya hesabından konuya dair açıklama yapan isim, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) 2023 Dünya Yatırım Raporu’nun sonuçlarındaki BAE’yle ilgili bilgileri paylaştı.

Açıklamasında, UNCTAD tarafından hazırlanan raporun sonuçlarına göre 2022’de BAE’nin, dünyadaki yabancı yatırım hareketindeki yüzde 12’lik küresel düşüşe rağmen tarihinin en yüksek doğrudan yabancı yatırım girişini gerçekleştirdiğini ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @HHShkMohd

BAE’nin bölgeye gelen küresel yatırımlarda başı çektiğinin belirtildiği açıklamada, BM raporunun ayrıca BAE’nin toplam 997 projeyle Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Hindistan’dan sonra dünyadaki en büyük dördüncü yeni proje yatırımını başlatan ülke olduğu bilgisine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Ülkenin, bu gelişmelere paralel olarak yeni projelerde bir önceki yıla göre yüzde 80 artış kaydettiği bildirildi.

Al Maktum: Bu Yıl Yeni İlklere İmza Atacağız

Bu yıl doğrudan yabancı yatırımı için yeni rekor rakamlara ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Al Maktum, mesajının devamında, BAE’yi en iyi küresel yatırım ortamı haline getirmek için hizmet sunan tüm düzenleyici, yasama ve hizmet makamlarına teşekkürlerini sundu.

Açıklamasının son kısmında, “Daha iyi ve güzel bir gelecek bizi bekliyor. Bu yıl yeni ilklere imza atacağız” ifadelerini kullandı.

Ana gelir kaynakları petrole bağımlılığı azaltmayı amaçlayan ve bu çerçevede ekonomik çeşitlendirme programını sürdüren BAE, turizm, sanayi, tarım ve teknoloji sektörlerine odaklanarak petrol dışı ekonomiyi ilerletmek için adımlar atmayı sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.