Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

BAE Petrol Ölçütü Murban Vadeli İşlem Sözleşmeleri 29 Mart’ta Başlayacak

Birleşik Arap Emirlikleri'nin yeni ham petrol ölçütüne yönelik vadeli sözleşmeler için tarih verilirken, Abu Dabi'nin üretici olarak rolü güçlenecek.
BAE Petrol Ölçütü Murban Vadeli İşlem Sözleşmeleri 29 Mart’ta Başlayacak

Abu Dabi’nin küresel petrol gücünün sağlamlaştırılması konusunda bu ayın sonunda önemli bir olay gerçekleşecek. Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yeni ham petrol ölçütüne yönelik vadeli işlem sözleşmelerinin 29 Mart’ta ticarete açılacağı duyuruldu.

Murban, Abu Dabi’nin amiral gemisi olan ham petrol ölçütüdür. BAE’nin toplam üretiminin yarısından fazlasını oluşturur.

Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC) tarafından yapılan doğrulama ile 29 Mart tarihi kesinleşti. Ayrıca petrol zengini emirliğin ham petrol ihracatını nasıl fiyatlandırdığına dair büyük değişiklik yapıldığı da bildirildi.

Uzmanlar, Murban petrol vadeli işlem sözleşmelerinin, küresel petrol gücü olarak emirliğin konumunu güçlendireceğini söylüyorlar.
Murban İhracat Kullanılabilirliği Tahmin Raporu İlk Sonuçlar
Kaynak: adnoc.ae

Ancak benimseme konusunda zorluklar olduğu tahmin ediliyor.

ADNOC tarafından yapılan açıklamada, “Yeni ICE Murban Vadeli İşlem Sözleşmesinin işlem gören ilk ayında Murban, Upper Zakum, Das ve Umm Lulu notlarındaki sınır kısıtlamaları kaldırılacak ve satın alınan varillerin küresel olarak işlem görmesine izin verilecek,” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca ADNOC Onshore, piyasa katılımcılarına ihracat için Murban Ham petrol mevcudiyetinin ileriye dönük görünürlüğünü sağlamak için aylık Murban İhracat Kullanılabilirliği Tahmin Raporu’nu başlattı.

Murban’ın 2030 yılına kadar ADNOC’un günlük 5 milyon varil üretim kapasitesi hedefinin neredeyse %50’sine katkıda bulunması bekleniyor.

ADNOC Alt Sanayi, Pazarlama ve Ticaret Müdürlüğü İcra Direktörü Khaled Salmeen, “ADNOC Grubu’nun Genel Müdürü ve CEO’su Dr. Sultan Al Jaber’in gözetiminde ADNOC, Murban’ın serbestçe ticareti yapılabilen ham petrol ve güvenilir bir fiyat göstergesi olarak başarılı olması için gerekli koşulların yerine getirilmesini sağlamayı taahhüt etmektedir,” dedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum