Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BAE Merkez Bankası CBDC için Yol Haritasını Belirledi

Düzenleyici önümüzdeki 3 yıl dijital para çalışmalarına öncelik verecek.
BAE Merkez Bankası CBDC için Yol Haritasını Belirledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar her geçen gün yaygınlaşıyor ve ülkeler kendi dijital paralarına yönelik çalışmalarına hız veriyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin de ilerleyen süreçte CBDC için pilot çalışmalar başlatacağı biliniyor. BAE Merkez Bankası, dijital paralara ilgi duymaya başlayan son düzenleyici kurum oldu.

Yapılan yeni açıklama ile CBDC yol haritası paylaşıldı. Düzenleyici kurum 2023 – 2026 yılları içerisinde dijital para geliştirme çalışmalarına öncelik verecek. Bunun için önemli temaslar kurulduğu kaydedildi. Çin, Tayland ve Hong Kong merkez bankaları, projede yer alacak.

Yapay Zekaya Önem Verilecek

Yapay Zekaya Önem Verilecek

En son yol haritasında, BAE düzenleyicisi yedi hedef belirledi. Buna göre özellikle yapay zeka ve büyük veri çözümlerinin yardımıyla ülkenin finansal hizmetler sektöründe dijital dönüşümün yönlendirilmesi amaçlanıyor.

BAE düzenleyicisi daha önce, Suudi Merkez Bankası (SAMA) ile bir dağıtım ödeme sistemi kullanmanın faydaları hakkında ortak çalışma gerçekleştirdi. İki banka CBDC’lerle bir yıllık ortak bir pilot program yürütmeyi planlıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki diğer merkez bankaları, dijital para birimi çıkarma olasılığını inceliyor. Fransız ve İsviçreli düzenleyiciler, iki CBDC ile bir sınır ötesi işlem denemesi başlattı. Ancak Çin Halk Bankası, devasa halka açık dijital yuan denemeleriyle ön planda olmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%