Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BAE Enerji Bakanı Alım Gücüne Vurguyla Yoksulluğa Karşı Uyardı

BAE Enerji Bakanı, enerji satın alınabilirliği ele alınmadığı takdirde yoksulluk ve ekonomik durgunluk uyarılarıyla gündeme geldi. Detaylar aşağıda;
BAE Enerji Bakanı Alım Gücüne Vurguyla Yoksulluğa Karşı Uyardı
Yorum

Rusya’nın Ukrayna işgaliyle enerji fiyatlarındaki artış tüm dünyada endişelere yol açarken bir açıklama da Birleşik Arap Emirlikleri’nden geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei, enerji satın alınabilirliğinin ele alınmamasının dünyanın önemli bir bölümünü yoksulluğa sürükleme ve küresel ekonomiyi durgunlaştırma riski oluşturduğunu söyledi.

Yükselen enerji fiyatları, dünya genelinde enflasyonun tarihi seviyelere çıkmasına yol açarken hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerde yaşam maliyeti krizlerini tetikledi. BAE Enerji Bakanı da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

BAE: Satın Alınabilirliğin Sonuçları Göz Ardı Ediliyor

Dubai’deki Dünya Hükümeti Zirvesi’nde konuşan Al Mazrouei, jeopolitik ve enerji güvenliğine küresel odaklanmanın, hükümetlerin azalan satın alınabilirliğin uzun vadeli sonuçlarını gözden kaçırmasına yol açtığına dair endişelerini dile getirdi.

Petrol ihraç eden OPEC+ grubunun liderlerinin düzeni sağlamaya ve piyasaya yönetilebilir bir hızda kaynak getirmeye çalıştıklarını ancak bunun giderek zorlaştığını belirtti.

Bunun olması için kaynaklara yatırım yapılması ve siyasetin enerji kullanılabilirliği ile enerji satın alınabilirliğinden ayrılması gerektiğini savundu. İkisinin karıştığını belirten BAE Enerji Bakanı, enerjinin satın alınabilirliğinin bir sorun haline geldiğini ve bunun kesinlikle yoksulluğa yol açacağını söyledi.

Nihayetinde dünya ekonomisinin durgunluğuna yol açabileceği bir durumdan endişe duyduğunu ekledi. Sorunu çözmek için çalıştıklarını ancak ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını belirten Enerji Bakanı; “her şey için biz suçlanamayız” dedi.

Risk İnsanların Bu Terörist Gruplara katılmak Zorunda Kalmasına Yol Açabilecek Yoksulluk!

Petrol ve doğal gaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle 2008 sonrası zirvelere çıkarken tırmanış tüm dünyada yankı uyandırdı.

Piyasalardaki hareketlilik devam ederken bugün İstanbul’da yapılan Rusya-Ukrayna müzakerelerinin yarattığı iyimserlikle petrol dahil birçok enstrümanda gerileme kaydediliyor. Ancak uzmanlar düşüşün uzun sürmeyeceği ve fiyatların yeniden yönünü yukarı çevireceği konusunda uyarıyor.

Al Mazrouei, daha önce odağın pandemi nedeniyle talep düşüşüyle birleşen sürdürülebilirlik ve enerji geçişi üzerinde olduğunu belirterek 2020’de fiyatların rekor düşük seviyeler gördüğünü anımsattı.

OPEC+ o sırada rekor üretim kesintileriyle karşılık verdi. Ancak Al Mazrouei arzı güvence altına almanın ötesinde ele alınması gereken bir sonraki sorunun satın alınabilirliği güvence altına almak olacağını şu sözlerle anlattı:

“Eminim ki bir sonraki adım, enerji satın alınabilirliği ve kaynakları olacaktır. Çünkü gıda güvenliği bir sorun haline geliyor ve endüstriyel emtialar veya mineraller de bir sorun haline geliyor. Yani benim gördüğüm risk veya tehlike, insanların bu terörist gruplara katılmak zorunda kalmasına yol açabilecek yoksulluk.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu