Yatırım yapmaya başla!

BAE’nin Çin ile 3,4 Milyar Dolarlık Yeni Anlaşması Sürpriz Değil

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Børge Brende, Çin ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin 3,4 milyar dolarlık yeni anlaşmasının sürpriz olmadığını söyledi.
BAE’nin Çin ile 3,4 Milyar Dolarlık Yeni Anlaşması Sürpriz Değil

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Børge Brende’ye göre; Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticaret ve yatırım ilişkilerini 3,4 milyar dolar değerindeki yeni anlaşmalarla genişletmesi sürpriz değil. Brende, “Çin şu anda dünyadaki ikinci en büyük ekonomi ve Asya, küresel GSYİH’in yüzde 50’sini oluşturuyor,” dedi.

CNBC’ye konuşan Brende, “Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok ülke Çin’de büyük pazar fırsatları görüyoruz,” dedi.

Børge Brende Çin Fırsat Pazarı YorumuBAE hafta sonu Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında, ülke ile 3,4 milyar dolar değerinde yeni bir anlaşma imzaladı. En son anlaşma ile iki ülke arasındaki mevcut 53 milyar dolarlık ikili ticaretin, gelecek yıl 70 milyar dolara çıkması bekleniyor.

BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, anlaşmaları imzalamak için Çin Devlet Başkanı Xi Jinoing ile bir araya geldiği hafta sonu Pekin’deki Kuşak ve Yol Forumu’na katıldı. Çin, BAE’nin en büyük ikinci ticaret ortağı konumunda ve BAE, Çin’in Orta Doğu’ya ihracatı için ana giriş kapısı olarak hizmet vermektedir.

İki ülke Dubai’deki Expo 2020 için yeni İpek Yolu’nda 60 milyon metrekarelik bir istasyonun geliştirilmesi de dahil birçok yeni yatırım başlattı.

Dubai Expo 2020 için PlanlarDubai hükümdarı olan Şeyh Muhammed, Cumartesi günü paylaştığı tweet ile “Çin ortağımız, Jebel Ali’den dünyaya Çin ürünlerini depolamak ve göndermek için istasyonu kullanarak 2,4 milyar dolar yatırım yapacak,” dedi.

BAE, Çin’i hem deniz hem de kara yoluyla Asya ve Avrupa’daki pazarlara, bir dizi stratejik ve çoğu zaman tartışmalı yatırımlar yoluyla pazarlara bağlamaya çalışan Kuşak ve Yol Girişimi’nde kilit bir oyuncu olarak ortaya çıkıyor. Proje, bazılarının Çin’in ekonomik ve jeopolitik örtüsünü genişletmek için girişimi kullandığını öne sürüyor. Pekin ise bunları reddediyor.

Brende, “On yıl önce yaptığımızdan çok farklı bir dünyada yaşıyoruz. Çok kutuplu, çok kavramsal bir dünya,” yorumunu yaptı.

Brende Farklı Dünya YorumuDünya Ekonomik Forumu Başkanı Børge Brende, “Çok kutuplu, çok daha jeopolitik rekabet görüyoruz anlamında. Aynı zamanda çok kavramsal, çünkü orada farklı ideolojiler var. Amerika ve Batı Avrupa’nın bir şeyleri yönetme yöntemiyle alışkın olduğumuz tek şey bu değil,” dedi.

BAE, yeni İpek Yolu boyunca hayati bir istasyon olacağını belirtirken, Şeyh Muhammed Cuma günü attığı tweetinde, tarım, deniz ürünleri ve hayvansal ürünleri ithal edecek, işleyecek, paketleyecek ve ihraç edecek 1 milyar dolarlık Sebze Sepeti projesini planladığını açıkladı. Şeyh Muhammed, “Arap-Çin işbirliği, Arap dünyasının Doğu ile Batı’yı birbirine bağlayan stratejik konumu göz önüne alındığında, Kuşak ve Yol Girişimi’ne olumlu katkıda bulunacak,” dedi.

BAE hükümeti, bölgede türünün ilki olan ve dünyadaki 5. ülke olan Emirates’te “4. Endüstri Devrimi Merkezi”ni başlatmak için Dünya Ekonomik Forumu ile ortaklık kurdu.

Dördüncü Endüstri Devrimi için Ortaklık“4. Sanayi devrimi” terimi; fiziksel, dijital ve biyolojik alanların arasındaki çizgileri bulanıklaştıran teknolojik bir devrim olarak tanımlanır. İlk olarak Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve yürütme başkanı Klaus Schwab tarafından kullanılmıştır. Bir hükümet açıklamasına göre; yeni girişim BAE’deki dördüncü sanayi devrimi için mekanizmalar, uygulamalar ve kullanımlar geliştirmeyi amaçlıyor.

Brende, “Dördüncü sanayi devrimi tüm yüzyıl boyunca şekillenecek. Bu yeni teknolojilerin zirvesinde olan, yapay zeka, internet, büyük veri ve özerk araçlar olan ülkeler bu yüzyıldan en zengin olanlar olarak ortaya çıkacak,” dedi. Brende, Dubai ve BAE’nin ön planda olmasına şaşırmadığını da ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum